Gorące tematy:

Federacja Rosyjska odpowiada za rozpowszechnianie terroryzmu i ekstremizmu we wschodniej Ukrainie

Wstęp

Z każdym dniem rośnie liczba ofiar w starciach pomiędzy siłami biorącymi udział w antyterrorystycznej operacji prowadzonej przez Ukrainę a grupami terrorystycznymi w obwodzie donieckim i ługańskim – również wśród osób cywilnych. Tymczasem rosyjskie władze jeszcze ani razu nie potępiły otwarcie terrorystycznych metod działań stronników tak zwanej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które na Ukrainie są uważane za organizacje terrorystyczne. Przeciwnie, oficjalnie Moskwa broni interesów „separatystów”, oskarżając ukraińskie władze o prowadzenie „represyjnych działań” na wschodzie kraju i nawołując do zaprzestania antyterrorystycznej operacji.

Przedstawione w raporcie fakty świadczą, że to właśnie Federacja Rosyjska jest głównym „sponsorem i organizatorem” terroryzmu i separatyzmu na terenie wschodniej Ukrainy albowiem:

  • Z terenu Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przedostają się bojownicy i trafia broń (w tym ciężki sprzęt – czołgi, wyrzutnie rakietowe, transportery opancerzone);
  • Służba Pograniczna FSB Federacji Rosyjskiej nie stwarza przeszkód dla przedostawania się bojowników i broni na Ukrainę. Co więcej, rosyjscy pogranicznicy otwarcie współpracują z terrorystami;
  • Obywatele Rosji jako ochotnicy walczą po stronie organizacji terrorystycznych „Doniecka Republika Ludowa” i „Ługańska Republika Ludowa”;
  • Organizowaniem wysyłki bojowników i broni na Ukrainę zajmują się legalne rosyjskie struktury (rosyjskie kozactwo).

03.06.2014 prezydent Federacji Rosyjskiej po raz kolejny zaprzeczył doniesieniom na temat obecności na terenie Ukrainy rosyjskich żołnierzy i instruktorów. „Żadnych sił wojskowych, żadnych rosyjskich instruktorów nie ma na południowym wschodzie Ukrainy” , – oświadczył Putin. Przypomnijmy, że podobne oświadczenia ze strony prezydenta Rosji wielokrotnie pobrzmiewały w czasie rosyjskiej okupacji Krymu. Wtedy Vladimir Putin równie kategorycznie zaprzeczał na temat obecności rosyjskich żołnierzy na terenie półwyspu, lecz kiedy doszło już do aneksji Krymu przyznał, że pod postacią tak zwanej „Krymskiej Samoobrony” działali rosyjscy żołnierze.

Należy zauważyć, że taktyka jaką dzisiaj stosuje Rosja na wschodzie Ukrainy w istotny sposób różni się od tej, jaką stosowała na Krymie. Kreml liczy nie na jednostki armii rosyjskiej, jak to miało miejsce na Półwyspie Krymskim, a na poszczególne grupy terrorystyczne. Rosja aktywnie wspiera je wysyłając broń i ludzi – rosyjscy „ochotnicy” biorą udział w działaniach wojennych na terenie Ukrainy po stronie grup terrorystów.

W celu zlikwidowania grup terrorystycznych działających w obwodzie donieckim i ługańskim, a także zapewnienia bezpieczeństwa w tych regionach, Ukraińskie Siły Zbrojne i Ukraińska Gwardia Narodowa (wchodzi w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) prowadzona jest Antyterrorystyczna Operacja (АТО). Według stanu na 11.06.2014 terroryści kontrolują mniejszą część tych obwodów. Warto zauważyć, że kontrolują oni rejony położone najbliżej rosyjskiej granicy, ponieważ właśnie z Rosji napływa główne wsparcie (bojownicy i uzbrojenie) dla terrorystów.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:

Andrey Osavolyuk – [email protected]  
Lyudmyla Kozlovska – [email protected]