Gorące tematy:

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wywozu hełmów

Zamojska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo przeciwko obywatelowi Ukrainy Olegowi I., który jeszcze w poniedziałek usłyszał zarzuty za próbę przewozu przez granicę 551 hełmów.

Oleg I., został zatrzymany pod koniec czerwca w Zosinie, gdy przewoził na Ukrainę kupione w Polsce hełmy. Miały one trafić do osób walczących na wschodzie kraju z pro-rosyjskimi terrorystami. Polscy śledczy postawili mężczyźnie w poniedziałek 28 lipca zarzut usiłowania przewozu przez granice towarów na których wywóz wymagane jest zezwolenie. Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, groziło mu 10 lat więzienia.

Jednak już w środę 30 lipca sprawa przybrała zupełnie inny obrót. Prokurator umorzył śledztwo ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi również sprawę 42 kamizelek zatrzymanych w marcu na przejściu granicznym w Hrebennem. Ten sprzęt już od marca zalega w magazynie zamiast chronić życie walczących na wschodzi. Na poniedziałek 4 sierpnia zapowiedziane jest przesłuchanie osób związanych z tym wywozem.