Gorące tematy:

Mukhortovej przestano podawać zastrzyki

Obrończyni praw człowieka i adwokat z miejscowości Bałchasz (obwód karagandyjski), Zinaidzie Mukhortovej, którą siłą umieszczono w szpitalu psychiatrycznym, przestano dawać podejrzane zastrzyki – poinformowała jej siostra Natalia Abent.

Abent odwiedziła siostrę w szpitalu psychiatrycznym, według jej relacji stan zdrowia Mukhortovej zdecydowanie się polepszył. Przeniesiono ją także na inny oddział.

Pod koniec zeszłego tygodnia Natalia Abent poinformowała o złym stanie zdrowia Mukhortovej. Obrończyni praw człowieka miała mieć trudności z poruszaniem się, była też spuchnięta. Pogorszenie stanu zdrowia tłumaczyła otrzymywaniem podejrzanych przymusowych zastrzyków w szpitalu.

Siostra Mukhortovej 25 lipca złożyła skargę w miejscowej prokuraturze, gdzie obiecano jej zająć się sprawą. – W prokuraturze powiedzieli, że zadzwonią do Ministerstwa Zdrowia i lekarza naczalnego szpitala, Iskakova. Następnego dnia dowiedziałam się, że Zinaidzie przestali robić zastrzyki. Prokuratura zadziałała – stwierdziła Abent.

Dziennikarze portalu azattyq.org próbowali ustalić jak czuje się Zinaida Mukhortova, ale personel szpitala psychiatrycznego odmówił komentarza. Jeden z rozmówców, który odmówił ujawnienia swojego imienia i nazwiska, powiedział, że szpital jest instytucją zamkniętą i takich informacji nie udziela się prasie przez telefon.

Zinaida Mukhortova znalazła się w szpitalu po raz kolejny 2 lipca. Po powrocie adwokat do miasta, po prawie półrocznej nieobecności, została zatrzymana w mieszkaniu swojej krewnej, a następnie przewieziona do szpitala psychiatrycznego.

W komentarzu dla portalu azattyq.org lekarz naczelny szpitala, Rysbek Iskakov stwierdził, że zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu o przymusowym leczeniu, Zinaida Mukhortova nie zgłaszając się na leczenie dobrowolnie, powinna przejść przymusowe leczenie. W ten sposób Mukhortova już kilka razy została siłą umieszczona w szpitalu.

Przymusowe leczenie psychiatryczne Zinaidy Mukhortovej, to skutek prowadzonej przez nią działalności w charakterze adwokata i obrońcy praw człowieka – na co niejednokrotnie uwagę zwracali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i europejskich organizacji obrony praw człowieka. Po tym jak w lipcu 2009 r. doszło do konfliktu pomiędzy nią a deputowanym izby niższej parlamentu Yerlanem Nigmatulinem, któremu Mukhortova zarzuciła wywieranie presji na sąd, władze Kazachstanu chciały wytoczyć jej proces karny, lecz ostatecznie wysłały ją na przymusowe leczenie psychiatryczne. W 2013 roku, na mocy wyroku Sądu Najwyższego została oczyszczona z zarzutów.