Gorące tematy:

Protest pod prokuraturą w Zamościu

Pod Prokuraturą Okręgową w Zamościu protestowaliśmy przeciwko zamiarom postawienia zarzutów w sprawie transportu hełmów ochronnych na Ukrainę. W tym czasie trwało przesłuchanie mężczyzny, który odpowiadał za transport hełmów. Fundacja wsparła go udzielając mu pomocy prawnej.

Wśród protestujących znaleźli się m.in. ukraińscy deputowani Ihor Wasiunyk i Michał Chmil, Konsul Generalny Ukrainy Iwan Hrycak oraz ukraińscy działacze z organizacji Euromajdan Warszawa. 

Podczas walk na Majdanie, a później we wschodniej Ukrainie Fundacja wspierała demonstrantów, niezależnych obserwatorów, dziennikarzy oraz członków Gwardii Narodowej dostarczając im m.in. kamizelki kuloodporne. Transport został jednak zatrzymany przez służby na przejściu granicznym w Hrebennem. Mimo iż kamizelki są bronią defensywną, mającą służyć ochronie życia, według polskiego prawa stanowią one towar strategiczny, a ich przewóz wymaga specjalnych koncesji. Prokuratura Okręgowa w Zamościu, która prowadzi sprawę, chce postawić zarzuty osobom uczestniczącym w transporcie, nie przyjmując wyjaśnień o tym, że przewóz sprzętu ochronnego był spontaniczną akcją pomocy, a nie przemytem.