Gorące tematy:

V. Kuramshin przeszedł badania psychiatryczne w szpitalu więziennym w Semej

Obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, osadzony w więziennym szpitalu psychiatrycznym, został uznany za zdrowego psychicznie. Po diagnozie powinien zostać przeniesiony z powrotem do więzienia w północnym regionie Kazachstanu, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności.

Vadim Kuramshin

Kuramshin po siedmiodniowym strajku głodowym, ogłoszonym na początku czerwca br., przeniesiony został z więzienia w Sopka Żaman do szpitala więziennego znajdującego się w miejscowości Semej, gdzie przeszedł badania psychiatryczne. Wstępna diagnoza „zespół paranoidalny”, postawiona w Sopka Żaman nie została potwierdzona.

Do szpitala więziennego w Semej, zwanego potocznie „Sangorodem”, Kuramshin został przetransportowany 8 lipca. Obrońca praw człowieka nie skarżył się na złe traktowanie ze strony administracji oraz lekarzy. Według informacji portalu azattyq.org, który powołuje się na pracownika administracji szpitala więziennego, Kuramshin miał zostać przewieziony do Sopka Żaman 19 lipca. Informator azattyq.org nie skomentował jednak stanu zdrowia pacjenta.

Kuramshin na początku czerwca ogłosił strajk głodowy, żądając m.in. udzielenia mu pomocy medycznej oraz przeniesienia do innego więzienia. Jego protest spotkał się ze wsparciem zachodnich parlamentarzystów – 2 lipca w irlandzkim parlamencie z inicjatywy Partii Socjalistycznej odbyło się wysłuchanie w sprawie Kuramshina. 

Źródło: azattyq.org