Gorące tematy:

Rosja nie wpuściła posłów do porwanej pilotki

Delegacja pięciu posłów z Polski i Ukrainy oraz obrońców praw człowieka nie została wpuszczona do aresztu w Woroneżu (Rosja), w którym przetrzymywana jest porwana przez terrorystów we wschodniej Ukrainie pilotka, porucznik ukraińskiej armii Nadia Savchenko. Do osadzonej dopuszczono jedynie konsula Ukrainy i adwokata Marka Feygina, znanego ze sprawy Pussy Riot.

Poseł Tomasz Makowski i posłanka Małgorzata Gosiewska

W skład misji zorganizowanej przez polską Fundację Otwarty Dialog we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych weszli parlamentarzyści z Sejmu RP – Małgorzata Gosiewska (Prawo i Sprawiedliwość) i Tomasz Makowski (Twój Ruch), czterej deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog, konsul Ukrainy oraz adwokat zatrzymanej – Mark Feygin. Jeden z posłów, Oleksandr Bryginets z Batkiwszczyny został zatrzymany na lotnisku w Mińsku i odesłany na Ukrainę, jako „persona non grata“.

Misja udała się do Woroneża, ponieważ uprowadzenie oficer, a także wykorzystywanie jej zeznań do celów propagandowych jest jawnym łamaniem prawa międzynarodowego. Zgodnie z nim, Rosja nie ma żadnego prawa więzić, stawiać oskarżeń i sądzić Savchenko. Rosyjskie organy nie dopuszczają do niej przedstawicieli służb dyplomatycznych i konsularnych oraz adwokatów. Oprócz śledczych i przydzielanych z urzędu adwokatów, powiązanych z FSB, nikt nie mógł spotkać się z Savchenko od momentu jej zatrzymania. Nie było wiadomo, w jakim stanie fizycznym i psychicznym się znajduje – powiedział Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog. 

Rosyjskie władze nie zgodziły się na widzenie parlamentarzystów i obrońców praw człowieka z ukraińską pilotką. Dopuszczeni do niej zostali jedynie ukraiński konsul i adwokat. Z ich relacji wiemy, że Nadia Savchenko przez osiem dni prowadziła strajk głodowy.

Porwanie przez Rosjan ukraińskiego żołnierza uważam za całkowicie niehumanitarne – powiedział Tomasz Makowski. Potrzebne są zdecydowane działania społeczności międzynarodowej mające na celu uwolnienie porwanej bohaterki. Osobiście będę interweniować, by polskie i europejskie władze podjęły stanowcze działania w tej sprawie – dodała Małgorzata Gosiewska. 

członkowie misjiNadia Savchenko została uprowadzona przez rosyjskich terrorystów w rejonie Donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie przebywała podczas przepustki. Następnie została przewieziona w głąb Rosji. Według rosyjskich prokuratorów, ukraińska pilotka skorygowała cel ukraińskiej artylerii na barykadę, w której znajdowali się korespondenci rosyjskiej telewizji.

Fundacja Otwarty Dialog zaproponowała rozpoczęcie szerokiej kampanii na arenie międzynarodowej i zapewnienie Nadii i jej rodzinie właściwej pomocy prawnej. Adwokatem Nadii, zaangażowanym przez Fundację, w konsultacji z MSZ i rodziną został Mark Feygin, znany rosyjski prawnik, broniący w przeszłości m. in. Pussy Riot, a obecnie reprezentujący także interesy Mustafy Dzhemileva i Mukhtara Ablyazova.  

Jutro misja uda się do Moskwy na spotkania z przedstawicielami rosyjskich instytucji rządowych i wymiaru sprawiedliwości, jak również przedstawicielstwami dyplomatycznymi Polski, Ukrainy i państw UE, organizacjami broniących praw człowieka i mediów.

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Czuwara, [email protected] tel. 534 670 800