Gorące tematy:

O sytuacji na Ukrainie we włoskiej Komisji Spraw Zagranicznych

15 lipca 2014 r. Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Włoch zorganizowała nieformalne spotkanie poświęcone sytuacji na Ukrainie dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywistów.

Przedstawicieli Fundacji Otwarty Dialog zaproszono do zabrania głosu w dyskusji. Prezes Fundacji, Lyudmyla Kozlovska podkreśliła kluczowe znaczenie Włoch na arenie międzynarodowej, w związku z objęciem przez kraj w lipcu 2014 r. prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jednocześnie zaakcentowała potrzebę zdecydowanej odpowiedzi krajów członkowskich UE na propagandę szerzoną przez Rosję. Włochy stoją przed historycznym wyzwaniem i szansą by rozwiązać kryzys we wschodniej Ukrainie, sięgając przy tym po metody dyplomatyczne, zanim zostanie oficjalnie ogłoszona otwarta wojna. Jak podkreśliła prezes Fundacji, Włochy powinny odwołać się do najlepszych doświadczeń i w sposób rozsądny wywierać polityczną presję na Rosję. Kozlovska przywołała także sprawę O. Sentsova i jego współpracowników, a także N. Savchenko – obywateli Ukrainy porwanych przez FSB i nielegalnie przetrzymywanych w Rosji, gdzie bezpodstawnie oskarżono ich m.in. o działalność terrorystyczną. Władze rosyjskie uniemożliwiają też dostęp do zatrzymanych, mimo iż są oni obywatelami Ukrainy. 

Włoscy parlamentarzyści, będący członkami Komisji Spraw Zagranicznych, mieli także okazję wysłuchać zeznań Eleny Rybak, wdowy po Volodymyrze Rybaku – proukraińskim radnym miasta Horlivka we Wschodniej Ukrainie, który w kwietniu został znaleziony martwy nieopodal Słowiańska. V. Rybak był zaangażowany w działalność antyseparatystyczną, promując ideę Ukrainy jako państwa zintegrowanego i unitarnego. Za swoją działalność został uprowadzony przez separatystów. Kilka dni po porwaniu odnaleziono jego okaleczone ciało. Elena Rybak zeznała, iż sama doświadczyła gróźb i zmuszona była uciekać wraz z córką z rodzinnego miasta.

Głos w dyskusji zabrał także Mark Feygin, prawnik, zdeklarowany krytyk Vladimira Putina i jednocześnie obrońca lidera tatarów krymskich M. Dzhemileva oraz ukraińskiej porucznik N. Savchenko. Feygin opisał maszynę rosyjskiej propagandy, szerzonej m.in. na Ukrainie, czy w krajach członkowskich UE. Adwokat podkreślił potrzebę wsparcia przez UE Ukrainy w jej walce o demokrację oraz sprzeciwu wobec rosyjskiej propagandy.