Minął zaledwie nieco ponad miesiąc od nieoczekiwanego i śmiałego zamachu terrorystycznego w mieście Taraz (12.11.2011, Południowy Kazachstan), kiedy świat obiegła nowa sensacyjna wiadomość dotycząca – jak dotychczas – oazy spokoju w Azji Środkowej: 16.12.2011, w Dzień Niepodległości Kazachstanu specjalne jednostki wojskowe brutalnie stłumiły protesty nieuzbrojonych strajkujących naftowców oraz cywilów w mieście Żanaozen w Zachodnim Kazachstanie.
Społeczność międzynarodowa natychmiast zareagowała na te wydarzenia:
1) Następnego dnia, 17 grudnia, Komisja Praw Człowieka ONZ wyraziła swoje zaniepokojenie z powodu śmierci 10 osób w wyniku zamieszek w kazachstańskim mieście Żanaozen.
2) Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Catherine Ashton, w swoim wystąpieniu wyraziła nadzieję, że “władze Republiki Kazachstanu niezwłocznie przeprowadzą dochodzenie w sprawie tych wydarzeń oraz, że poprzez dialog społeczny uda się znaleźć pokojowe rozwiązanie problemów strajkujących naftowców”.
3) 19 grudnia USA także zareagowały zdecydowanym wezwaniem skierowanym do rządu Kazachstanu “do natychmiastowego i pełnego przywrócenia wszystkich środków komunikacji w całym kraju” oraz “do przeprowadzenia gruntownego i przejrzystego dochodzenia w sprawie przyczyn, które doprowadziły do użycia przemocy. Wszyscy, którzy dopuścili się zbrodni muszą zostać ukarani zgodnie z międzynarodowymi standardami “- powiedział Victoria Nuland, rzecznik Departamentu Stanu USA.
4) 21 grudnia, 47 europosłów napisało list otwarty do prezydenta Kazachstanu, w którym wyraziło swoje potępienie dla organów ścigania w Żanaozen, zaś międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor poinformowała, że zweryfikuje uprzednio zatwierdzony rating kredytowy BBB +, jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszać.
Ponadto, wydarzenia w Żanaozen przywróciły pamięć o początku wydarzeń rewolucyjnych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie pod koniec 2010 roku – na początku 2011 roku, co doprowadziło do ponownego wszczęcia debaty na temat prawdopodobieństwa wystąpienia scenariusza arabskiej Wiosny Ludów w Kazachstanie.
W tym biuletynie proponujemy razem przyjrzeć się obecnej sytuacji w Kazachstanie, porównać ją z sytuacją, która wystąpiła na krótko przed wydarzeniami “arabskiej Wiosny Ludów” w innych krajach i odpowiedzieć na pytanie: “Czy Kazachstan czeka arabska Wiosna Ludów?”
Pobierz The Kazakhstan insider – Nr 3 – Grudzień 2011
Biuletyn e-mail: http://groups.google.com/group/kzinsider/