Gorące tematy:

Na zaproszenie ODF w Paryżu o lustracji opowiadał Y. Sobolev

W Paryżu o lustracji opowiadał Yegor Sobolev, który wraz z przedstawicielami Fundacji Otwarty Dialog Lyudmylą Kozlovską, Anastasią Chorną i Anne Souléliac spotkał się m.in. z francuskimi parlamentarzystami, przedstawicielami MSZ i ukraińską społecznością w Paryżu.

Sobolev, będący szefem Społecznego Komitetu Lustracyjnego na Ukrainie, przedstawił projekt ustawy, który ma stanowić podstawę prawną procesu lustracyjnego. Anastasia Chorna opowiadała o porwaniach aktywistów Majdanu na Krymie oraz sprawie reżysera Olega Sentsova, wskazując na potrzebę interwencji społeczności międzynardowej, wobec zarzutów o terroryzm stawianym porwanym przez władze Federacji Rosyjskiej. Podczas spotkań poruszono też kwestię sprzedaży przez Francję okrętów desantowych typu Mistral Rosji.

Delegacja spotkała się także z przewodniczącym grupy Ukraina – Francja w Zgromadzeniu Narodowym Rémi Pauvros oraz senatorem Jean-Yves Leconte, którzy wyrazili poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia lustracji na Ukrainie. O sprawach Ukrainy rozmawiano także z ukraińską społecznością w Paryżu oraz przedstawicielami Amnesty International i mediów.