Wybory
28.12.2011, Almaty
W Prokuraturze Miejskiej odbyło się spotkanie obserwatorów długoterminowych misji obserwacyjnej podczas wyborów, Andrew McEntee i Elguna Tagiyeva. Zastępca prokuratora Almaty Zhandos Umiraliev przedstawił tryb przyjmowania skarg dotyczących kwestii głosowania od członków komisji wyborczych, obywateli oraz przedstawicieli zarejestrowanych stowarzyszeń społecznych, a także poinformował o utworzeniu w Prokuraturze grupy roboczej, która będzie zajmować się kontrolą przestrzegania przepisów prawa wyborczego, a także współpracą z miejską komisją wyborczą, organami ścigania i sądami.
Źródło: http://www.kazpravda.kz/c/1325036880/
28.12.2011
Troje kandydatów na deputowanych do maslichatu miasta Taldykorgan – Baniamin Fayzulin, Michail Park i Alfred Malinowskiy nie rozpoczęło kampanii; zrezygnowali oni z wyścigu wyborczego. Jest to ich protest w związku z tragicznymi wydarzeniami w Zhanaozen; rezygnację z udziału w wyborach wyjaśniają również brakiem czasu na prowadzenie agitacji w obecnych okolicznościach. Z żądaniem przesunięcia terminu wyborów wystąpili również kandydaci na deputowanych do maslikhatu miejskiego w Almaty: Siergiej Utkin, Marianna Gurina i Bakhyt Tumenova. Swoją rezygnację z udziału w wyścigu wyborczym motywują tym, że teraz konieczne jest przeprowadzenie uczciwego dochodzenia w sprawie wydarzeń w Zhanaozenie i ukaranie winnych.
Źródło: http://rus.azattyq.org/content/vybory_v_maslihat_taldykorgan/24434747.html
28.12.2011, Astana
CKW anulowała rejestrację listy kandydatów partii “Rukhaniyat” w wyborach do Mażylisu. Rejestrację anulowano na podstawie wyników kontroli przeprowadzonych przez Biuro Prokuratora Generalnego po otrzymaniu od Altynshash Zhaganovej skargi, dotyczącej naruszenia trybu nominacji kandydatów do list partyjnych partii „Rukhaniyat” zgodnie z art. 89 ustęp 6 punkt 4 Ustawy Konstytucyjnej „O wyborach”. Według zastępcy prokuratora generalnego Andrieja Krawczenko, z protokołu konferencji południowokazachstańskiego oddziału regionalnego partii “Rukhaniyat” wynika, że w spotkaniu w dniu 29 listopada wzięło udział 26 członków partii. Tymczasem 13 osób z 26-ciu zaprzecza nie tylko faktowi swojego uczestnictwa w konferencji, lecz nawet członkostwa w partii “Rukhaniyat”, a pięcioro z nich oświadczyło, że są członkami partii „Adilet”. Ponadto, zgodnie z informacją podaną przez Andrieja Krawczenko, na posiedzeniu komitetu republikańskiego nie zebrała się liczba członków, niezbędna do podejmowania wiążących decyzji. W protokole jest zarejestrowane uczestnictwo 19 osób z pełnymi imionami i nazwiskami, a kontrola wykazała, że dwie osoby z tych 19-stu nie są członkami komitetu republikańskiego partii. Faktowi swojego udziału w posiedzeniu komitetu republikańskiego partii w dniu 25 listopada zaprzeczyły również pisemnie trzy kolejne osoby.
Źródło: http://tengrinews.kz/kazakhstan_news/204791/
30.12.2011
CKW zarejestrowała 9 kandydatów na deputowanych do Mażylisu Parlamentu, wybieranych przez Zgromadzenie Narodów Kazachstanu oraz akredytowała międzynarodowych obserwatorów. Zarejestrowani kandydaci mają prawo rozpocząć agitację wyborczą w dniu 1 stycznia 2012. W tym samym dniu na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu Centralna Komisja Wyborcza akredytowała kolejnych 82 międzynarodowych obserwatorów. 27 z nich to przedstawiciele misji obserwatorów OBWE/BIDPC, 31 – Misji obserwatorów WNP, 4 obserwatorów zostało wydelegowanych z Organizacji Współpracy Islamskiej. Kolejne 20 osób to obserwatorzy z innych państw. Według ostatnich danych, CKW akredytowała 326 międzynarodowych obserwatorów.
Źródło: http://www.nomad.su/?a=3-201112310025/
Społeczeństwo
29.12.2011, Astana
Oficjalny przedstawiciel Prokuratora Generalnego Nurdaulet Suindikov przedstawił informację dotyczące dochodzenia w sprawie wydarzeń w Zhanaozenie. Liczba osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem o udział w zamieszkach w Zhanaozenie wzrosła do 18, wcześniej mówiono o szesnastu. Oświadczył on również, że policjanci mogą otrzymać karę do dziesięciu lat pozbawienia wolności, jeżeli sąd uzna za bezprawne użycie broni palnej podczas tłumienia masowych zamieszek w Zhanaozenie (zgodnie z art. 308 par. 4 Kodeksu Karnego Kazachstanu, który określa odpowiedzialność za nadużycie władzy i przekroczenie kompetencji służbowych związanych z użyciem broni lub sprzętu specjalnego). Jednocześnie, jak zauważył przedstawiciel Prokuratury Generalnej, śmierć części osób w trakcie masowych zamieszek „nie jest związana z działaniami policji.”
Źródło: http://www.newskaz.ru/incidents/20111229/2408743.html/
29.12.2011
Odbyło się kolejne spotkanie członków Publicznej Komisji ds. zbadania wydarzeń w Zhanaozenie w dniu 16 grudnia. Członkowie komisji skrytykowali decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego do dnia 31 stycznia, a także zgłosili potrzebę udzielenia pomocy prawnej i humanitarnej mieszkańcom Zhanaozenu oraz zapewnienia dostępu ludności do przebiegu dochodzenia.
Źródło: http://www.guljan.org/ru/news/pablicity/2011/December/1119/
30.12.2011
Międzynarodowa organizacja publiczna “Penal Reform International” (PRI) i społeczne komisje nadzorcze (ONK) szeregu obwodów Kazachstanu wydały informację prasową, w której twierdzą, że nie wykryły żadnych przypadków tortur w aresztach śledczych Zhanaozenu i Aktau. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PRI, tylko na podstawie art. 241 część 2 (udział w masowych zamieszkach) Kodeksu Karnego Kazachstanu w areszcie śledczym Wydziału Spraw Wewnętrznych miasta Zhanaozen przebywa obecnie 12 oskarżonych, a 14 – w areszcie śledczym systemu karno-wykonawczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Aktau.
28.12.2011
Prezydent Kazachstanu podpisał ustawę „O amnestii w związku z dwudziestą rocznicą niepodległości Kazachstanu”. Ustawa zwalnia od odpowiedzialności karnej i od kary niektóre kategorie osób, które popełniły przestępstwa o stopniu lekkim i średnim.
Źródło: http://kazpravda.kz/c/1325088634/
01.01.2012, Zhanaozen
W noc sylwestrową 25 mieszkańców Zhanaozenu zostało zatrzymanych za nieprzestrzeganie godziny policyjnej. Według informacji rzecznika prasowego akimatu Obwodu Mangistauskiego, obecnie prowadzone są działania związane z wywozem śmieci, a także odnowy zniszczonych budynków miasta. Według danych na dzień 1 stycznia, przy pracach porządkowych w mieście zostało zaangażowanych 96 osób i 23 jednostki sprzętu specjalistycznego; wywieziono 1154 ton śmieci. Według tych samych danych, w pełni przywrócono funkcjonowanie dwóch punktów kontrolnych policji, znajdujących się w dzielnicy „Koktem”, a budowa trzeciego punktu kontrolnego w domu handlowym „Arman” jest ukończona w 95 procentach. W mieście kontynuowane są również prace związane z odbudową budynku “OzenMunayGazu”. Obecnie przy demontażu uszkodzonych elementów wystroju wnętrz zatrudnionych jest 20 osób.
Źródło: http://tengrinews.kz/kazakhstan_news/205065/
Gospodarka
28.12.2011, Astana
Kazachstan przedłużył moratorium na eksport materiałów pędnych i smarów (POL) do dnia 1 lipca 2012 roku. Przypomnijmy, że Kazachstan wprowadził moratorium na eksport POL tuż przed początkiem prac siewnych w maju 2010, a następnie uchwałami rządu zakaz był kilkukrotnie przedłużany aż do końca 2011 roku.
Źródło:http://kazpravda.kz/c/1325091899/
01.01.2012
Wspólna Przestrzeń Gospodarcza (WPG), obejmująca Rosję, Białoruś i Kazachstan, zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2012 roku. Dokumenty, wprowadzające w życie zasady swobodnego przepływu towarów, kapitałów i siły roboczej na terenie WPG, zostały podpisane przez prezydentów tych trzech krajów: Dmitrija Medvedeva, Aleksandra Lukashenko i Nursultana Nazarbaeva w grudniu 2011 roku.