Gorące tematy:

Pilna wiadomość: Aresztowania i represje w Zhanaozen nasilają się

Nota biograficzna: Ajzhangul Ersaynovna Amirova (Ajzhangul Amirova) urodziła się 18.08.1972r. w Żanaozen, w rodzinie wielodzietnej, wykształcenie niepełne wyższe, przewodnicząca filii partii ludowej „Alga!” w mieście Ałmaty, członek Centralnej Rady Ruchu Ludowego “Halyk Maidan” (Front Narodowy). Ajzhangul Amirova jest wnuczką akademika Shalabaeva Amirovicha Salamata, współzałożyciela miasta Żanaozen i organizatora rozwoju przemysłu wydobycia ropy naftowej w  latach ’60 w regionie Mangistau. Obecna elita przemysłu naftowego w Żanaozen to jego uczniowie, dlatego też Ajzhangul jest szanowana i znana w tym mieście. Ajzhangul Amirova była ogniwem łączącym strajkujących ze światem zewnętrznym. Poprzez nią, osoby, które chciały wyrazić swoje stanowisko w mediach zawsze mogły nawiązać kontakt z dziennikarzami i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi.

W dniu 01.06.2012, o godz. 09:30 czasu lokalnego na lotnisku w Aktau przewodnicząca “Frontu Ludowego” regionu Mangistau, Ajzhangul Amirova, została aresztowana.

Ajzhangul miała przyjechać i wziąć bagaż na lotnisku w Aktau. Jednak nie pojawiła się w hali przylotów. Godzinę później, po szeroko zakrojonych próbach nawiązania kontaktu z jej krewnymi, A. Amirova krótko poinformowała, że została aresztowana przez organy ścigania i oskarżona z artykułu 164 kodeksu karnego o “podżeganie do waśni społecznych.” Z tego samego artykułu, Natalia Sokolova, adwokat strajkujących naftowców w regionie Mangistau, była wcześniej skazana na 6 lat pozbawienia wolności.

W chwili obecnej biuro Frontu Ludowego w Aktau jest przeszukiwane. Według najnowszych danych, działaczka również tam się znajduje. Według relacji jej krewnych, podczas nieobecności właścicieli A. Amirovej i jej brata, Elmurata Amirova, doszło do włamania i nielegalnego przeszukania ich mieszkań w Żanaozen, 5 Dzielnica, budynek 62, mieszkanie nr 15 i 16. Elmurat Amirov poinformował, że drzwi do jego mieszkania zostały wyłamane, wszystko w mieszkaniu było porozrzucane, lecz zabrano jedynie jego prywatny laptop, drukarkę i dokumenty.

Z wypowiedzi kolegów A. Amirovej wynika, iż organy, które oskarżyły Ajzhangul o rzekome podżeganie do waśni społecznych, będą próbowali obarczyć winą Halyk Maidana (“Front Ludowy”) za tragiczne wydarzenia z 16 grudnia 2011 r., jak również przenieść na tę partię odpowiedzialność za siedem miesięcy ignorowania problemów naftowców. Ajzhangul była ze strajkującymi przez cały okres siedmiu miesięcy, zaś działając w imieniu “Frontu Ludowego” zapewniała im pomoc humanitarną, wsparcie prawne, przyczyniła się do rozpowszechniania informacji na temat pokojowego protestu naftowców. Ostatnio, w imieniu “Frontu”, znalazła prawników dla zatrzymanych pracowników sektora naftowego i zapewniła wsparcie dla ich rodzin.

Ponadto, wcześniej, 08.10.2011r. około godz. 22:00 w Żanaozen, Ajzhangul Amirova i Zhanar Saktaganova zostały zaatakowane. Incydent ten miał miejsce w pobliżu domu Ajzhangul Amirovej, gdy zbliżały się do wejścia w Żanaozen, 5 Dzielnica (Orken), 62: w ciemności, młody człowiek, o smukłej budowie ciała, w wieku 18-20 lat, Azjata, podbiegł do nich z tyłu ze słowami “suka…” (reszta była niewyraźna, ale ton był wybitnie grożący) i wystrzelił z broni palnej w ich kierunku, tym samym raniąc Zhanar Saktaganovą. Według akt medycznych, doznała “rany postrzałowej lewej nerki w odcinku lędźwiowym”.

Obie działaczki wiążą to przestępstwo z trwającym strajkiem pracowników sektora naftowego w Mangistau, jak również z ich oświadczeniem wygłoszonym w dniu 30.09.2011, iż zięć prezydenta Kazachstanu i Prezes Zarządu “Fundacja Dobrobytu Narodowego” Samruk-Kazyna” Spółka Akcyjna, Timur Kulibayev, którzy nielegalnie zwolnił tysiące ludzi starających się bronić swoich praw pracowniczych, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za podżeganie do waśni społecznych.

Los A. Amirovej w dużej mierze zależy teraz od reakcji międzynarodowego społeczeństwa obywatelskiego. Praktyka pokazuje, że władze Kazachstanu nie zatrzymają się i będą starały się za wszelką cenę wykluczyć działalność społeczną A. Amirovej. Dlatego wzywamy do natychmiastowej reakcji i organizacji zapytań w celu wyjaśnienia przyczyn zatrzymania A. Amirova i jej zwolnienia.