Gorące tematy:

Prezentacja konkursu Hackathon Bridge w Kijowie

26.06.2014 w Centrum Polskich i Ukraińskich Studiów przy Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko Mohylańska” odbyła się prezentacja konkursu projektów, ukierunkowanych na polsko-ukraińską współpracę „Hackathon Bridge – z Polski do Ukrainy”.

W ramach prezentacji wystąpił inicjator konkursu Michał Boni, poseł Europarlamentu z Polski. Opowiedział o celach konkursu oraz jego znaczeniu dla Polski i Ukrainy. Michał Boni powiedział: „Postanowiliśmy zaktywizować młodych liderów, przedsiębiorców i twórców do stworzenia wspólnych ukraińsko-polskich projektów. Dlaczego jest ważne wykorzystanie tej nazwy „Hackathon Bridge”? Bo most symbolizuje zjednoczenie, został stworzony, aby łączyć, i Hackathon oznacza, że jesteśmy gotowi do wspólnych wysiłków w poszukiwaniu rozwiązań. Pomysł polega na tym, żeby poprzez Internet łączyć ludzi z Polski i Ukrainy, dawać im możliwość dyskutowania, poznawania się nawzajem i tworzenia dalej wspólnych projektów. Istota konkursu polega nie tylko na łączeniu uczestników dla tworzenia projektów, ale i dla ich realizacji”.

W trakcie prezentacji wystąpił także Tomek Czuwara, szef biura prasowego Fundacji Otwarty Dialog (polskiego partnera konkursu), Yaroslav Yaroslavskiy, zastępca zarządu fundacji dobroczynnej „Svidacho”, Iryna Hutsal, dyrektor międzynarodowej fundacji dobroczynnej „Ukraińska Giełda Dobroczynności”, Yaroslav Kolohryvov, dyrektor do spraw własności intelektualnej Parku Naukowego „Politechnika Kijowska”, ukraińscy partnerzy konkursu. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w konkursie przekazała jego koordynatorka Kateryna Berezovskaya.

„Hackathon Bridge – z Polski do Ukrainy” to konkurs nastawiony na poszukiwanie oryginalnych rozwiązań na drodze polsko-ukraińskiej integracji. Celem konkursu jest stworzenie projektów, ukierunkowanych na ukraińsko-polską integrację. Wspólne ukraińsko-polskie zespoły młodych ludzi w wieku do 28 lat mają możliwość otrzymania grantu w wysokości do 10 000 euro na realizację projektów w sferze biznesu, kultury i inicjatyw społecznych. Projekt powinien zostać zrealizowany w ciągu 3 miesięcy. Konkurs potrwa do 31.08.2014. Zgłoszenia do udziału w konkursie można dokonać na stronie konkursu, a współwykonawców realizacji projektu znaleźć na stronie konkursu na Facebooku.