Gorące tematy:

Kazachstańskie władze odmawiają leczenia Arona Atabeka

Jak podaje organizacja PEN International, kazachski dysydent i poeta, Aron Atabek, który odsiaduje w Kazachstanie wieloletni wyrok więzienia, nie ma zapewnionej opieki medycznej. Atabek od 2006 r., kiedy doznał obrażeń w wyniku działań policji, cierpi na bóle kręgosłupa i nogi.

Według informacji syna poety, Aron Atabek z powodu opuchlizny na lewym kolanie nie może zgiąć nogi, a tym samym niemal nie jest w stanie chodzić. Prośby o zbadanie przez lekarza lub o przyznanie kuli, która ułatwiłaby poruszanie się są odrzucane.

61-letni Atabek został skazany 18 października 2007 r. przez Sąd Miejski w Almaty. Tego dnia sąd w stolicy Kazachstanu wydał wyrok w sprawie 24 osób oskarżonych o udział w zamieszkach na osiedlu Shanyrak. 20 osób otrzymało kary w zawieszeniu, a 4 zostały skazane na kary ponad 10 lat pozbawienia wolności. Wśród nich znalazł się również Aron Atabek, który usłyszał wyrok 18 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej pod zarzutem organizacji buntu przeciwko władzy, wzięcia zakładników oraz brutalnego zabójstwa. Oskarżony zaprzeczył wszystkim zarzutom i oświadczył, że rzeczywistą winę za wydarzenia ponoszą władze.