Gorące tematy:

Polscy parlamentarzyści apelują do władz Ukrainy

Posłowie „Twojego Ruchu” Tomasz Makowski, Łukasz Krupa, Maciej Mroczek, Artur Dębski oraz Robert Biedroń podpisali się pod apelem do władz Ukrainy wyrażającym zaniepokojenie odnośnie stosowanej praktyki wydawania uchodźców i oponentów politycznych do państw niedemokratycznych.

W piśmie skierowanym do Charge d’Affaires Ambasady Ukrainy Vladyslava Kanevskyego oraz Prokuratury Generalnej w Kijowie, polscy parlamentarzyści zwrócili się o zaniechanie współpracy z autorytarnymi reżimami Rosji i Kazachstanu w kwestii nadużywania systemów Interpolu do prześladowania przeciwników politycznych. W apelu opisano sprawę Mukhtara Ablyazova oraz osób z nim związanych: Muratbeka Ketebayeva, Tatyany Paraskevich.

Jak czytamy w apelu: „Istnieją podstawy by sądzić, że śledztwa wobec osób powiązanych z Mukhtarem Ablyazovem były manipulowane, a wnioski o ekstradycje stanowiły efekt tych manipulacji. Publikacja korespondencji pomiędzy ukraińskim śledczym Maksimem Melnikiem, a przedstawicielami firmy prawniczej „Ilyashev i Partnerzy” dowodzi, że działania ukraińskie związane ze sprawą pani Paraskevich od początku przygotowywane były na zlecenie wspomnianej firmy.”

Pobierz apel do Prokuratury Generalnej podpisany przez Artura Dębskiego
Pobierz apel do Prokuratury Generalnej podpisany przez Tomasza Makowskiego
Pobierz apel do Prokuratury Genralnej Ukrainy podpisany przez Roberta Biedronia
Pobierz apel do ambasady Ukrainy podpisany przez posłów TR
Pobierz apel do ambasady Ukrainy podpisany przez Roberta Biedronia