Gorące tematy:

Chce szybszych wyborów, wbrew trybunałowi: Rada Konstytucyjna Kazachstanu odrzuciła plan referendum

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich. Zrobił to zaledwie kilka godzin po tym, gdy Rada Konstytucyjna Kazachstanu uznała, że przedłużenie jego kadencji do 2020 roku jest niezgodne z konstytucją.

14 stycznia parlament przyjął poprawkę do konstytucji umożliwiającą przeprowadzenie referendum, które utorowałoby 70-letniemu Nazarbajewowi drogę, by rządzić przez trzecią dekadę, pomijając wybory w latach 2012 i 2017.

 – Prawo przyjęte przez parlament jest niezgodne z konstytucją – powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Konstytucyjnej Igor Rogow.

Przedterminowe wybory

Prezydent w dorocznym przemówieniu o stanie państwa, wygłoszonym w piątek w parlamencie, oznajmił, że planuje pozostać przywódcą kraju tak długo, jak pozwoli na to zdrowie, bez względu na to, czy projekt wydłużenia jego kadencji z ominięciem wyborów zostanie ostatecznie zaakceptowany. Nazarbajew zapowiedział, że jeśli Rada Konstytucyjna odrzuci pomysł referendum, to i tak stanie do wyborów w 2012.

Jednak agencja Reutera podała, że Nazarbajew wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów, nie precyzując jednak daty. W przemówieniu w państwowej telewizji poinformował też, że nie będzie się odwoływał od orzeczenia Rady (co mógł zrobić w ciągu miesiąca).

Ponad połowa z 9 mln zarejestrowanych w Kazachstanie wyborców podpisała wcześniej petycję wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie wydłużenia kadencji prezydenta.

Od początku

Nazarbajew rządzi Kazachstanem od uzyskania przez ten kraj niepodległości. W tamtejszym parlamencie nie zasiada żaden opozycyjny polityk.

Przeciwnicy referendum uważają, że Kazachstan, w którym nigdy nie udało się przeprowadzić wyborów uznanych przez międzynarodowych obserwatorów za uczciwe i wolne, porzucił zasady, do których przestrzegania zobowiązał się, sprawując w ubiegłym roku przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Żródło: http://www.tvn24.pl/12691,1691172,0,1,chce-szybszych-wyborow–wbrew-trybunalowi,wiadomosc.html