Gorące tematy:

Wsparcie psychologiczne

Wsparcia psychologicznego rannym i poszkodowanym aktywistom Majdanu, znajdującym się w polskich szpitalach udziela Natalia Basko. Natalia jest z wykształcenia psychologiem, a z pochodzenia Ukrainką od lat mieszkającą w Polsce

Natalia Basko

Zadaniem Natalii jest odwiedzanie szpitali i udzielanie wsparcia osobom rannym. Pomoc wyraża się często w najprostszych czynnościach. Ważne jest stałe monitorowanie potrzeb pacjentów i przekazywanie informacji zwrotnej personelowi szpitala.

Świadczona pomoc psychologiczna polega na utrzymywaniu kontaktu z rannymi, przeprowadzaniu z nimi rozmów, zdobywaniu ich zaufania, towarzyszeniu w trudnych chwilach – przed i po zabiegach i operacjach. Często potrzebne są interwencje w nagłych sytuacjach oraz stałe informowanie pacjentów o tym co się z nimi dzieje i jakie bywają objawy doświadczanego przez nich ostrego stresu.  

Dużym ułatwieniem jest znajomość języka ukraińskiego. Natalia uczestniczy m.in. w badaniach pacjentów, służąc jako tłumacz podczas operacji, zabiegów i lekarskich kontroli. Jednocześnie interweniuje gdy widzi potrzebę by konkretny pacjenty został objęty specjalną opieką szpitalnego psychologa. W części przypadków konieczne jest przełamanie oporu i izolacji pacjentów.

W sumie objętych opieką zostało co najmniej 10 osób.