Gorące tematy:

Wizyta M. Renzi w Kazachstanie – biznes a prawa człowieka

Fundacja Otwarty Dialog wzywa premiera Włoch, Matteo Renzi, aby podczas swojej wizyty w Kazachstanie w tym tygodniu poruszył kwestie związane z łamaniem podstawowych praw człowieka.

Kazachstan jest ważnym partnerem dla wielu państw członkowskich UE, w tym również Włoch. Dlatego też władze Włoch powinny wykorzystać każdą okazję, aby podkreślać, iż nawiązanie trwałych i owocnych stosunków bilateralnych jest uzależnione od poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka przez władze kazachstańskie. Ta wizyta nie może i nie powinna pozostać zwykłym wydarzeniem, przemilczającym liczne naruszenia praw i wolności człowieka.

W niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego Włochy potwierdziły swoje zaangażowanie w ochronę praw podstawowych. Pan Renzi powinien potwierdzić, również w swojej działalności poza UE, swoją czołową pozycję w promowaniu bezwarunkowej wartości podstawowych praw człowieka, na których zostały zbudowane państwa członkowskie UE i które te państwa powinny ochraniać.

Kazachstan, pomimo licznych apeli społeczności międzynarodowej, nasilił w ostatnich miesiącach środki represyjne wobec niezależnych dziennikarzy i blogerów, likwidując wolność słowa i prawo do pokojowych zgromadzeń.

Pozostaje on krajem, gdzie ludzie idą do więzienia za wyrażanie poglądów politycznych sprzecznych z głównym nurtem i są oskarżani o podżeganie do nienawiści społecznej, korupcję i terroryzm. Niedawno znany obrońca praw człowieka, więzień polityczny, Vadim Kuramshin, rozpoczął strajk głodowy, gdyż sprzeciwia się on złemu traktowaniu, naciskom i pobiciom w kolonii karnej, gdzie odbywa karę 12 lat pozbawienia wolności.

Pan Renzi powienien wykorzystać okazję zbliżającej się wizyty w Kazachstanie, aby spotkać się również z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, rodzinami więźniów politycznych, m.in. Vladimira Kozlova, Vadima Kuramshina, Arona Atabeka czy Mukhtara Dzhakisheva, jak również rodzin pracowników naftowych, którzy zostali uwięzieni po tragedii w Zhanaozen.

Będzie to również pierwsza wizyta na wysokim szczeblu włoskiego urzędnika w Kazachstanie po bezprawnej deportacji Almy Shalabayevej i jej córki, Alui.

Fundacja Otwarty Dialog docenia starania Włoch w sprowadzeniu Almy Shalabayevej i Alui Ablyazovej z powrotem do Europy i przyznania im azylu w we Włoszech. Jednak inne, związane z tą, sprawy w Europie, m.in. sprawa Alexandra Pavlova, byłego ochroniarza Ablyazova, w Hiszpanii oraz samego Ablyazova, wyraźnie wskazują, że Kazachstan nadal podejmuje aktywne działania, często łamiąc konwencje i umowy międzynarodowe, aby prześladować swoich przeciwników politycznych mieszkających za granicą.