Gorące tematy:

Yegor Sobolev w Polsce

Na zaproszenie Fundacji Otwarty Dialog oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce gościł Yegor Sobolev- Szef Komitetu Lustracyjnego Ukrainy. Podczas czterodniowej wizyty (4-7 czerwca) Sobolev miał okazję spotkać się z polskimi parlamentarzystami, przedstawicielami urzędów państwowych, dziennikarzami, a także z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.

W czwartek 5 czerwca Yegor Sobolev spotkał się m.in. z Vladyslavem Kanevskim, Charge d’Affaires ambasady ukraińskiej, dr. Łukaszem Kamińskim – Prezesem Instytut Pamięci Narodowej, kierownictwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także z posłanką Małgorzatą Gosiewską. Dzień później Sobolew miał okazję rozmawiać z Zastępcą Prokuratora Generalnego Robertem Hernandem, a także wziąć udział w konferencji prasowej w centrum „Ukraiński Świat”. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów opowiedział o celu i programie swojej wizyty, wyjaśnił jakiej lustracji oczekują Ukraińcy i w jakim stopniu wychodzą jej na przeciw planowane reformy.

– Mamy pomysł, żeby na nowo rekrutować kadry sądów, prokuratury, służb specjalnych, policji i całej administracji państwowej. Zamierzamy przeprowadzać otwarte konkursy, żeby wszystkie zgłoszenia były dostępne opinii publicznej – powiedział Yegor Sobolev.

Podczas konferencji zaprezentowano także Memorandum o Współpracy zawarte pomiędzy Komitetem Lustracyjnym Ukrainy a Fundacją Otwarty Dialog. Tego samego dnia Szef Komitetu Lustracyjnego Ukrainy spotkał się również z posłami Michałem Szczerbą oraz Marcinem Święcickim, a ostatniego dnia wizyty – w sobotę 7 czerwca – z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.

Yegor Sobolev (ur. w 1977 r.), Szef Komitetu Lustracyjnego Ukrainy, wybrany przez Radę Majdanu, a następnie nieformalnie włączony do rządu Arsenija Jaceniuka i publicznie zaprezentowany na Majdanie razem z członkami obecnego rządu w dn. 26 lutego 2014 r. jako szef nowo utworzonego Komitetu Lustracyjnego Ukrainy. Razem z Mustafą Najemem był jednym z inicjatorów i pierwszych liderów EuroMajdanu. Działacz Rady Majdanu. Pedagog, dziennikarz i działacz społeczny, w 2008 r. założył dziennikarskie biuro śledcze Swidomo.