Gorące tematy:

Pilna wiadomość! Masowe interwencje policji w celu rozproszenia strajkujących pracowników naftowych – użyto środków specjalnych

Dnia 16.12.2011 r. w mieście Zhanaozen około godz. 10.00 czasu lokalnego w Dzień Niepodległości Kazachstanu uzbrojone oddziały specjalne przy użyciu gazu rozpoczęły akcję rozpraszania nieuzbrojonych strajkujących pracowników naftowych i członków ich rodzin, którzy uczestniczą w akcjach protestacyjnych od 17.05.2011 r.   

Jak relacjonują robotnicy, władze zmusiły dzieci i młodzież do przejścia z flagami przez główny plac miasta – dokładnie przez to miejsce, gdzie stoją robotnicy. Przypuszczalnie  wśród młodzieży byli prowokatorzy z osprzętem i butelkami zapalającymi. Pracownicy naftowi zatrzymali ich, jednak, jak twierdzą, policja nie wykazała woli wyjaśnienia sytuacji i użyła gazu oraz broni palnej w celu rozpędzenia zebranych osób. Tak wyglądało pierwsze starcie. Dzieci i młodzież rozbiegły się, porzucając flagi, balony i plakaty. Według oficjalnych danych, jest 31 rannych i 4 zabitych, wśród nich 16-letnia dziewczyna. Po stronie protestujących nie ma ofiar ani osób poszkodowanych.

Tę samą wersję podają aktywiści „Frontu Ludowego”. Twierdzą oni, że starcia między policją a strajkującymi (obie strony w ciągu 7 miesięcy zdążyły przyzwyczaić się do siebie nawzajem) zostały wywołane przez nieznanych prowokatorów.

Należy podkreślić, że bardzo trudno jest się dodzwonić również do samych pracowników naftowych: prawdopodobnie w tym regionie łączność komórkowa została odcięta.  Dziennikarze portalu internetowego Stan.kz przygotowali materiał wideo dotyczący sytuacji na miejscu wydarzeń, nie opatrzony komentarzem, który jest dostępny  pod adresem: 

Według najnowszych informacji, w mieście Zhanaozen przeciwko strajkującym pracownikom naftowym i wspierającym ich obywatelom policja użyła gazu i broni, przy czym strzelano nie nabojami gumowymi, lecz ostrymi. Ponadto miejscowi mieszkańcy twierdzą, że obecnie płoną trzy budynki: Akimat miasta Znahaozen, hotel „Aurana”, znajdujący się na ul. Satpaeva 2, Obwód Mangistauski, 130200, oraz jedno z biur firmy „OzenMunayGaz”. 

Jak poinformowali pracownicy struktur siłowych, dnia 16 grudnia 2011 r. w mieście Zhanaozen Obwodu Mangistauskiego wskutek działań przestępczych grupy osób miały miejsce masowe zamieszki. Między innymi, uniemożliwiono przeprowadzenie uroczystości na głównym placu miasta, postawione z okazji Dnia Niepodległości Kazachstanu jurty i przenośna scena zostały zniszczone. Dwaj funkcjonariusze policji doznali obrażeń ciała (ich dane na razie nie są nam znane).

Stowarzyszenie Publiczne „Khalyk Maidany” („Front Ludowy”) przeprowadziło dziś, 16 grudnia o godz. 18.00 w biurze partii „Alga” (miasto Almaty, ul. Dosmukhamedova 77) konferencję prasową dotyczącą sytuacji w Zhanaozenie. Organizatorzy poinformowali, że materiał wideo z konferencji prasowej będzie zamieszczony w internecie.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Lyudmyla Kozlovska
Fundacja „Otwarty Dialog”
Tel.: +48507739025
[email protected]