Gorące tematy:

Vadim Kuramshin rozpoczął strajk głodowy

Kazachski obrońca praw człowieka Vadim Kuramshin, który w kolonii karnej w północnym Kazachstanie odbywa karę 12 lat pozbawienia wolności, rozpoczął strajk głodowy.

Vadim KuramshinJak poinformował jego obrońca – Dmitriy Baranov, Kuramshin domaga się natychmiastowego przeniesienia do innego zakładu karnego oraz pomocy medycznej. Według informacji RFE/RL Kuramshin twierdzi też, że władze kolonii karnej, w której przebywa, wykorzystują innych więźniów, by go bili, upokarzali i zastraszali.

W Kazachstanie Vadim Kuramshin jest znany, przede wszystkim ze swojej działalności na rzecz obrony praw więźniów. To dzięki niemu społeczeństwo dowiedziało się o licznych przypadkach okrutnego traktowania więźniów w miejscach odosobnienia w Kazachstanie. Oskarżony o próbę wymuszenia łapówki został skazany 7 grudnia 2012 r. przez sąd na karę 12 lat więzienia o zaostrzonym rygorze oraz konfiskatę mienia.

W 2013 r. Kuramshin został laureatem międzynarodowej nagrody imienia Ludovica Trarieux, przyznawanej aktywistom obywatelskim i adwokatom, zajmującym się obroną praw człowieka.