Gorące tematy:

Ruslana Lyzhychko w “Ukraińskim Świecie”

W centrum pomocy „Ukraiński Świat“ w Warszawie odbyło się spotkanie piosenkarki Ruslany Lyzhychko ze społecznością ukraińską mieszkającą w Polsce. Spotkanie zorganizowała Fundacja Otwarty Dialog wraz Euromajdan Warszawa.

Ruslana Lyzhychko opowiadała o swojej działalności. Od czasu wybuchu EuroMajdanu piosenkarka aktywnie włączyła się w rzecznictwo na rzecz Ukrainy, przekonując Zachód o potrzebie wsparcia. Jeżdżąc po Europie Ruslana zachęca ukraińskich emigrantów do podjęcia działań, organizowania manifestacji czy flash mobów. Jak przekonuje – aktywność wolontariuszy w Europie stanowi wyraźny sygnał dla Zachodu.

Od Eurowizji do EuroMajdanu

Ruslana wsparła Majdan już w listopadzie 2013 r. Szybko stała się zresztą jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych twarzy. Swojej działalności nie ogranicza tylko do Kijowa, jej misją stało się lobbowanie za Ukrainą także w Europie. Podczas protestów była nie tylko głosem Majdanu. Oprócz występów na kijowskiej scenie zaangażowała się także w pomoc dla aktywistów pobitych przez Berkut. Piosenkarka zbierała m.in. dowody na naruszenia praw człowieka na Ukrainie, które prezentowała także w Polsce.