Gorące tematy:

Seminarium „Samorząd lokalny: doświadczenia reform w państwach UE a ukraińskie realia”

W Kijowie, w siedzibie najstarszej ukraińskiej agencji informacyjnej УКРІНФОРМ, w poniedziałek 2 czerwca odbyło się seminarium zorganizowane przez Fundację Otwarty Dialog poświęcone wykorzystywaniu polskich doświadczeń samorządowych przy wprowadzaniu reform decentralizujących władzę na Ukrainie. Gościem specjalnym był poseł Marcin Święcicki, który łączył się z Kijowem za pośrednictwem wideokonferencji z warszawskiego biura ODF.

W seminarium udział wzięli m.in.: Jacek Szymanderski (ceniony socjolog, doradca ministra rolnictwa w Polsce, były dyrektor Agencji Rozwoju Komunalnego), Aleksandra Gajewska (radna Rady m. st.  Warszawy) oraz Kacper Pietrusiński (burmistrz Rembertowa) a także ukraińscy przedstawiciele samorządu lokalnego, eksperci, prawnicy, przedstawiciele mediów, biznesu i władzy.

Rezultatem seminarium ma być podpisanie rezolucji w sprawie wsparcia reformy samorządowej na Ukrainie. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i konsultacje międzynarodowych i ukraińskich ekspertów, a także rozwinięcie współpracy.