Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) nakazał Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdsC) dokonanie merytorycznej oceny zasadności zakazu wjazdu dla Lyudmyly Kozlovskiej. Tym samym rząd PiS poniósł trzecią już porażkę sądową w sporze z Prezes Fundacji Otwarty Dialog przed WSA w Warszawie.
Pobierz wyrok sąduWSA nakazuje UdsC zapoznanie się w szczególności z wnioskami dowodowymi, które zignorował UdsC. Sąd miażdżąco ocenił pracę organu, który przez trzy lata nie potrafił dokonać kompleksowej oceny materiału dowodowego, ograniczając się do utajnionych kwitów dostarczonych przez ABW.
W “obszerniejszym” dokumencie uzyskanym przez UdsC w ABW, na który powołuje się organ, nie ma nowych istotnych faktów – materiał zasadniczo powiela informacje o okolicznościach, które były podstawą zakazu wjazdu wydanego w 2018 r. Wyjątkiem może być niesławny raport mołdawski, ale i on został podważony jako pisany na polityczne zamówienie.
WSA w pełni podziela konkluzje wcześniejszego wyroku WSA z 16 kwietnia 2019 r., w którym materiały zgromadzone przez ABW przeciwko Lyudmyle Kozlovskiej oceniono krytycznie jako “niewystarczające” i “bardzo ogólnikowe”.
“Rząd i ABW już trzeci raz przegrywają z nami przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. A to jest tylko jeden z wielu frontów w tym konflikcie. W zasadzie wszystkie spory z obecnymi władzami w Polsce albo rozstrzygnęły się już na naszą korzyść, albo ciągną się dalej, od wielu lat. Zdobywamy punkty, ale ostateczne zwycięstwo będzie możliwe chyba dopiero wtedy, kiedy upadnie rząd PiS”
– uważa Bartosz Kramek, przewodniczący Rady ODF.
Zdaniem UdsC szefowa ODF nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Podstawa faktyczna zakazu wjazdu nie może zostać ujawniona – nadano jej klauzulę tajności, a za jej utrzymaniem przemawiają zdaniem UdsC “względy bezpieczeństwa państwa”.
Mec. Joanna Koch, adwokat Lyudmyly Kozlovskiej, zwraca uwagę na opieszałość polskiego państwa w kolejnych przegranych sprawach przed sądami:
W sprawie, w której teraz uzyskaliśmy pozytywny wyrok sądu, zapadło jeszcze postanowienie wymierzające szefowi UdsC grzywnę z tego tytułu, że skarga, która została wniesiona przez kancelarię do UdsC 16 czerwca 2020 r., została przekazana przez ten urząd do sądu wiele miesięcy później. UdsC ma 30 dni na przekazanie takiej skargi. Mieliśmy duży problem z uzyskaniem jakichkolwiek informacji na ten temat od urzędu. Po ponad trzech miesiącach interweniowaliśmy w UdsC, dlaczego tej skargi nie przekazano. W styczniu kolejnego roku sąd, na wniosek skarżącej, wydał postanowienie o grzywnie dla szefa UdsC z powodu przekroczenia terminu. Jest zupełnie niezrozumiałe, dlaczego kompletna skarga była przetrzymywana przez urząd przez prawie cztery miesiące.
Niestety, to jeszcze nie koniec – podobno UdsC rozważa skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ponowne rozpatrywanie sprawy może potrwać. Nie jest to jednak zaskoczenie – walczymy dalej.
Przykre jest to, że cały czas musimy stawiać polski rząd pod ścianą i wykazywać przed sądem, że nie jestem wielbłądem. Nie jest to proste, kiedy tak naprawdę nie wiemy nawet, o co chodzi, bo akta pozostają utajnione. Mam satysfakcję, że kolejne orzeczenia są na moją korzyść, ale to bardzo gorzkie uczucie.
– wyznała Lyudmyla Kozlovska.
Zobacz także:
- Projekty i kampanie: #BringHerBack
- Chronologia sprawy Lyudmyly Kozlovskiej [aktualizowane]
- Sąd: Służby wyciągnęły nieracjonalne wnioski, Lyudmyla Kozlovska powinna była zostać (5.09.2019)
- Sąd uznaje zakaz wjazdu dla Lyudmyly Kozlovskiej za nieuzasadniony (19.06.2019)
- Lyudmyla Kozlovska z prawem stałego pobytu w Belgii (4.03.2019)
- Urząd ds. Cudzoziemców ponownie odmawia wykreślenia Lyudmyly Kozlovskiej z SIS (18.12.2018)
- Postanowienie szefa Urzędu ds. Cudzoziemców zaskarżone. Ponowny wniosek Lyudmyly Kozlovskiej o wykreślenie z systemu SIS (19.10.2018)
Czytaj również: