Gorące tematy:

Misja obserwacyjna wyborów prezydenckich na Ukrainie

Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała międzynarodową misje obserwacyjną wyborów prezydenckie na Ukrainie. W Warszawie, gdzie głosowanie spotykało się z wyjątkowym zainteresowaniem, Fundacja włączyła się w działania wspierające wyborców.

W ramach misji krótkoterminowej na Ukrainę wyjechało na około tydzień 12 doświadczonych obserwatorów z Polski, Czech i Słowacji. Swoje działania prowadzili w 5 miastach: Kijowie, Odessie, Lwowie, Czernihowie i Winnicy.

Ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie Fundacja wysłała wyłącznie najbardziej doświadczonych obserwatorów, którzy przeszli szczegółowy proces rekrutacyjny.

Wybory prezydenckie, które odbyły się 25 maja mają szczególne znaczenie z punktu widzenia kierunku, który obierze Ukraina. Obecność obiektywnych reprezentantów społeczności międzynarodowej była konieczna ze względu na możliwość kontestowania ważności wyborów, m.in. przez Federację Rosyjską.

W Polsce Ukraińcy mogli głosować w komisjach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Według przewodniczącego warszawskiej komisji wyborczej, Wolodymyra Chanasa, zainteresowanie wyborami było 10 razy większe niż w poprzednich latach.