Gorące tematy:

Mieszkaniec Słowiańska zwolniony z aresztu

W dniu 23 maja b.r. z miejscowego aresztu został zwolniony 21-letni mieszkaniec Słowiańska, Nikolay Savchenko, który był przetrzymywany w podziemiach siedziby SBU pod zarzutem udziału w EuroMajdanie. Jak poinformowali eksperci Fundacji, terroryści oskarżyli i zatrzymali Nikolaya w dniu 10 maja, ponieważ znaleziono u niego ulotki z Majdanu. W rzeczywistości, oskarżony nie brał udziału w masowych wydarzeniach na EuroMajdanie, a znalezione materiały, zawierające krytykę polityka Wiktora Janukowicza, pochodziły z 2013 r.

Krewni ofiary przez niemal dwa tygodnie walczyli o jego uwolnienie, zwracając się z prośbą o interwencję do różnych władz i organów. Eksperci Fundacji Otwarty Dialog zdołali wynegocjować uwolnienie kilku więźniów, w tym Nikolaya Savchenko, w zamian za spełnienie określonych warunków. W zamian za odzyskanie wolności, Nikolayowi oraz innym więźniom kazano wykonać „prace społeczne”, tj. kopać rowy i układać worki z piaskiem przed punktami kontrolnymi. Po wypełnieniu zadania, mężczyzna został uwolniony.

Według danych Fundacji Otwarty Dialog w Słowiańsku i Gorłówce wciąż przebywa w niewoli około 80 osób, ich los pozostaje nieznany. Eksperci Fundacji nadal prowadzą prace nad uwolnieniem ofiar z rąk terrorystów na terenie wschodniej Ukrainy.