Gorące tematy:

Polacy wspierają Ukraińców wybierających prezydenta

Fundacja Otwarty Dialog zorganizowała międzynarodową misje obserwacyjną na wybory prezydenckie na Ukrainie. W Warszawie, gdzie głosowanie spotyka się z wyjątkowym zainteresowaniem, Fundacja włączyła się w działania wspierające wyborców.

W ramach misji krótkoterminowej na Ukrainę wyjechało na około tydzień 12 doświadczonych obserwatorów z Polski, Czech i Słowacji. Swoje działania prowadzą w 5 miastach: Kijowie, Odessie, Lwowie, Czernihowie i Winnicy. „Nasza misja cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednakże ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie zdecydowaliśmy się wysłać wyłącznie najbardziej doświadczonych obserwatorów, którzy przeszli szczegółowy proces rekrutacyjny” – skomentowała Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog. Wstępny raport z misji zostanie przedstawiony już jutro. Pełna analiza będzie dostępna w przeciągu tygodnia od wyborów. „Obserwacje są istotne, ponieważ są to wybory które prawdopodobnie potwierdzą proeuropejski kurs Ukrainy. Musimy się liczyć z możliwością kontestowania ich ważności np. przez Federację Rosyjską. Stąd ważna jest obecność obiektywnych reprezentantów społeczności międzynarodowej” – dodała Kozlovska.

Namiot Fundacji Otwarty Dialog pod ambasadą Ukrainy w WarszawieW Polsce Ukraińcy mogą głosować w komisjach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Według przewodniczącego warszawskiej komisji wyborczej, Wolodymyra Chanasa, zainteresowanie wyborami jest 10 razy większe niż w poprzednich latach. Z racji na spodziewane kolejki do lokalu wyborczego Fundacja Otwarty Dialog wraz z Euromajdanem Warszawa i przedstawicielami komisji wyborczej, przygotowała atrakcje. „Głosujący będą mogli liczyć na orzeźwiające napoje, oczekiwaniu będzie towarzyszyć muzyka ukraińska. Planujemy wśród głosujących promować ofertę warszawskiego centrum „Ukraiński Świat” przy Nowym Świecie 63 oraz prowadzić zbiórkę publiczną na potrzeby uchodźców i poszkodowanych na Majdanie.” – powiedział Tomasz Czuwara, kierownik biura prasowego Fundacji.