Gorące tematy:

Monitoring sytuacji przedwyborczej w Republice Kazachstanu 30.11.2011-06.12.2011 r.

Wybory

30.11.2011, Almaty   

Na zjeździe partii „Rukhanyat” zatwierdzono program wyborczy i listę 37 pretendentów na deputowanych do Mażylisu. W programie wyborczym znalazło się utworzenie narodowego państwa kazachskiego, wstrzymanie wszystkich procesów integracyjnych „w celu zachowania suwerenności i niezależności Kazachstanu”, a także zamknięcie wszystkich zagranicznych poligonów wojskowych. Partia nalega, aby zatwierdzić ustawę oraz program dotyczący języka kazachskiego.

Źródło: http://rus.azattyq.org/content/mukhtar_shakhanov_rukhaniat_ualikhan_kaisarov/24407129.html

01.12.2011, Astana

NursultanowiNazarbaevowi przyznano tytuł „Bohatera narodowego”(„Khalyk Kakharmany”). Deputowani Senatu jednogłośnie głosowali za przyjęciem ustawy konstytucyjnej „O wprowadzeniu uzupełnienia do Ustawy Konstytucyjnej Republiki Kazachstanu „O Pierwszym Prezydencie Republiki Kazachstanu – Przywódcy Narodu” oraz ustawy „O wprowadzeniu uzupełnienia do Ustawy Republiki Kazachstanu „O nagrodach państwowych Republiki Kazachstanu”.

Źródło: http://www.guljan.org/ru/news/pablicity/2011/December/959

03.12.2011, Astana

Na zjeździe partii demokratycznej „Adilet” zatwierdzono platformę wyborczą i listę kandydatów na deputowanych do Mażylisu. Platforma wyborcza otrzymałanazwę „Droga do sprawiedliwości”, a wśród jej założeń znalazło się wprowadzenie podatku od luksusu, znacjonalizowanie naturalnych monopoli, obniżenie VAT dla małych firm. Ogółem złożona w dniu 5 grudnia lista partyjna „Adilet” zawierała 61 osób. Wśród nich jest prezes partii Maksut Narikbaev i lider Związku Muzułmanów Kazachstanu Murat Telibekov.

Źródło: http://www.zakon.kz/4461136-partija-adilet-utverdila-predvybornuju.html

03.12.2011, Astana

Centralny Komitet Wyborczy Kazachstanu wydłużył termin rejestracji przedstawicieli z prawem głosu doradczego do obwodowych komisji wyborczych dla Ogólnonarodowej Partii Socjaldemokratycznej do dnia 15 grudnia. Zostały również wprowadzone zmiany i uzupełnienia do postanowienia „O wyposażeniu pomieszczeń do głosowania w lokalach/punktach wyborczych”. Na podstawie przyjętego dokumentu, lokale wyborcze powinny być wyposażone w odpowiednią ilość kabin do głosowania tajnego, a urna do głosowania powinna być ustawiona w taki sposób, żeby osoby głosujące podczas podchodzenia do niej musieli przejść przez kabiny do głosowania tajnego.

Źródło: http://respublikakz.info/news/doslovno/19054/

05.12.2011, Astana

W Kazachstanie przyjęto Kartę Etyczną Mediów, dotyczącą przestrzegania norm etycznych w czasie relacjonowania kampanii wyborczych 2011 roku. Według Bulata Erezhenova, prezesa Klubu Głównych Redaktorów, do Karty przyłączyło się około 200 osób decyzyjnych z sektora mass mediów.

Źródło: http://kzinform.com/ru/news/20111205/05687.html

05.12.2011, Astana

Osiem partii politycznych Kazachstanu złożyło dokumenty do CKW RK w celu wzięcia udziału w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Są to: „Adilet”, „Akzhol”, „Azyl”, Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu (KLPK), „Nur Otan”, OPSD, Partia Patriotów Kazachstanu i „Rukhanyat”. Procedura wysunięcia kandydatów zakończyła się 5 grudnia o północy. Rejestracja kandydatów będzie odbywać się od 6 do 15 grudnia.

Źródło: http://www.zakon.kz/kazakhstan/4461390-sem-politpartijj-podali-spiski-v.html

06.12.2011, Astana

Republikańska Komisja Publiczna ds. monitoringu wyborów na deputowanych do Mażylisu Parlamentu Kazachstanu wznowiła swoją działalność i otworzyła biuro konsultacyjne dla ludności. Według Ministerstwa Łączności i Informatyki Kazachstanu, komisja została utworzona w celu przeprowadzenia kontroli publicznej przebiegu kampanii wyborczej oraz zaangażowania w obserwację wyborów aktywnych obywateli, posiadających różne poglądy polityczne.

Źródło: http://www.zakon.kz/4461602-respublikanskaja-obshhestvennaja.html

Społeczeństwo 

30.11.2011, Atyrau

SądMiejskiwAtyrauogłosił postanowienie, wktórymuznał ugrupowanieislamistyczne „ŻołnierzeKalifatu” (JundalKhalifat) zaorganizację terrorystyczną izakazał jejdziałalnościnaterenieKazachstanu. Przypomnijmy, że 31 październikaw Atyraumiały miejsce dwa wybuchy bombowe. W dniach 2 i 4 listopada zatrzymano Meirambeka Usabekova, Mirkhata Kalkamanova i Alimzhana Sagenova, podejrzanych o udział w organizacji tych wybuchów, którzy w pełni przyznali się do dokonania tych aktów terrorystycznych.

Źródło: http://www.zakon.kz/top_news/4460567-sud-atyrau-priznal-soldatov-khalifata.html

30.11.2011

Według danych zebranych w trakcie sondażu, Prezydent Kazachstanu Nursultan Nazarbaev cieszy się zaufaniem 88,5% Kazachów. Instytut Decyzji Politycznych (IDP) przeprowadził badanie stopnia zaufania obywateli Kazachstanu do Nursultana Nazarbaeva. Przestawiono również dane, zgodnie z którymi 51,4% Kazachów stawia na pierwszym miejscu partię „Nur Otan”; na drugim i trzecim miejscu znalazły się partia „Ak Zhol” oraz KLPK – po 2,8%, OPSD otrzymała  1,2%,  partia „Auyl” – 1,1% , natomiast „Adilet” i Partia Patriotów zdobyły po 0,9%. Listę zamyka partia „Rukhanyat” z wynikiem 0,5% głosów. Badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w 14-stu centrach obwodowych oraz miastach Astana i Almaty w dniach od 9 do 13 listopada 2011 r. Liczba respondentów wyniosła 2294 osób.

Źródło: http://www.zakon.kz/top_news/4460570-nursultanu-nazarbaevu-doverjaet.html

01.12.2011,_Berlin

Organizacja Transparency International stwierdziła, że Kazachstan cechuje wysoki poziom korupcji. Zgodnie z wynikami dorocznego raportu Międzynarodowej Organizacji Pozarządowej Transparency International, Kazachstan otrzymał 2,7 punktów z 10 możliwych, i tym samym zajął 120 miejsce. Wskaźnik Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index, CPI), obliczany przez specjalistów Transparency International, określa poziom korupcji w sektorze państwowym – оd „0” (wysoki poziom korupcji) do „10” (prawie całkowity brak skorumpowanych urzędników). Przypomnijmy, że w zeszłym roku Kazachstan zajmował 105 miejsce spośród 178 krajów.

Źródło: http://www.transparencykazakhstan.org/content/326.html

03.12.2011, wieś Boroldai, Obwód Almatyński

W trakcie operacji specjalnych przeprowadzonych w celu likwidacji działalności ugrupowania terrorystycznego zginęło siedem osób. Wśród nich było dwóch funkcjonariuszyjednostki specjalnej Służby „Arystan” Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego oraz pięciu członków grupy przestępczej. W budynku, w którym ukrywali się przestępcy, znaleziono granaty RGD-5, automaty Kałasznikowa i pistolety Makarowa.

Źródło: http://www.zakon.kz/top_news/4461173-dva-sotrudnika-knb-i-eshhe-pjat.html

05.12.2011

Organizacje obrony praw człowieka zwróciły uwagę na ograniczenie wolności słowa w Internecie na terenie Kazachstanu. „Komitet Helsiński”, „Międzynarodowe Partnerstwo dla Praw Człowieka” i inne organizacje obrony praw człowieka przedstawiły raport dotyczący stanu wolności wypowiedzi w Internecie na terenie Azji Środkowej. Przypomnijmy, że dopiero 4 grudnia w Kazachstanie odblokowano dostęp do popularnego serwisu blogowego LiveJournal, który został zablokowany decyzją władz w sierpniu 2011 r. w trakcie operacji blokowania dostępu do stron internetowych, podejrzanych o propagowanie treści ekstremistycznych i rozpowszechnianie wezwań do przeprowadzania aktów terrorystycznych.

Źródło: http://www.centrasia.ru/newsA.php?st=1323074160

Gospodarka

30.11.2011, Obwód Atyrauski

W pobliżu złoża Zhanatalap, niedaleko wybrzeża Morza Kaspijskiego miał miejsce wyciek ropy z rurociągu. Wyciek nastąpił w miejscu połączenia kołnierzowego z ropociągu, który należy do spółki „Potencial Oil”. Zgodnie z informacją podaną przez pracowników zaangażowanych przy zbieraniu rozlanej ropy, 1 grudnia zebrali oni 350 litrów, a 2 grudnia jeszcze co najmniej 150 litrów. Specjalna komisja, która została wysłana do tego regionu w dniu 3 grudnia, ma skontrolować wyniki oczyszczania terenu, oszacować szkody wyrządzone środowisku i sprawdzić informacje mieszkańców wsi Zhanbai odnośnie przypadków padania bydła po przedostaniu się ropy do wodociągu.

Źródło: http://www.inform.kz/rus/article/2423615

05.12.2011

S&P przyznała spółce akcyjnej „Kazakhtelekom” długoterminowy rating kredytowy na poprzednim poziomie. Agencja ratingowaStandard & Poor’s przygotowała raport, zgodnie z którym długoterminowy rating kredytowy spółki akcyjnej „Kazakhtelekom” oraz rating w skali ogólnonarodowej został zatwierdzony na poprzednim poziomie: prognoza „BB” jest stabilna. Należy pamiętać, ze zgodnie z regulaminem S&P, raport ogólny spółki ze wskazaniem przyznanego ratingu jest publikowany raz w roku, w przypadku, jeżeli Standard & Poor’s nie zmienia wartości ostatniego ratingu kredytowego spółki.

Źródło: http://zonakz.net/articles/41429

06.12.2011, Astana

Ministerstwo Rolnictwa RK podpisało memorandum o współpracy strategicznej z firmą „Microsoft”. Nowy dokument przewiduje opracowanie projektów, mających na celu przyśpieszenie procesów w dziedzinie automatyzacji zarządzania państwowego oraz wsparcie kazachstańskiego sektora rolno-przemysłowego.

Źródło: http://www.inform.kz/rus/article/2424294