Nota biograficzna: Dmitriy Putenikhin, pseudonim literacki „Matvey Krylov”, ur. 05.01.1989 r., miasto Gaj (obwód orenburski, Rosja). Członek partii politycznej „Inna Rosja”.
Działalność społeczna: od najmłodszych lat aktywnie trenował sport: pływanie, piłkę nożną, ukończył szkołę plastyczną. Dmitriy Putenikhin jest inicjatorem odrodzenia „recytacji Majakowskiego”, był organizatorem wielu wystaw sztuki współczesnej, uczestnik Czwartego Moskiewskiego Biennale Sztuki Współczesnej.
Działalność polityczna: od 2003 roku jest zwolennikiem Eduarda Limonova. W dniu 24.09.2009 r. został skazany z artykułu 282.2 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej (KK FR) („Udział w działalności organizacji uznanej za ekstremistyczną”) za pokojowe przejęcie gabinetu przyjęć Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR. Został skazany na jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres dwóch lat. Wyznaje idee straight edge, vegan oraz metod walki bez użycia przemocy Mahatmy Gandhi.
W dniu 28.10.2011, w proteście przeciwko bezpodstawnie surowym wyrokom w sprawie Manieżnej, aktywista społeczny Dmitrij Putenikhin oblał wodą prokuratora Alekseya Smirnova. Oblewając prokuratora wodą, Krylov krzyknął: „Nie zapomnimy, nie wybaczymy”. Ten moment jest uwieczniony na wielu nagraniach wideo.
Dmitrij Putenikhin został zatrzymany na miejscu wydarzenia i przewieziony do aresztu. W ciągu pierwszych dwóch dni stawiano mu zarzut „drobnego chuligaństwa” z artykułu 20.1 Kodeksu Administracyjnego Federacji Rosyjskiej, jednak trzeciego dnia artykuł administracyjny przekwalifikowano na karny. W dniu 31.10.2011 r. Twerski Sąd aresztował działacza do 30.12.2011 r. z artykułu 296 p.2 KK FR („Groźba lub działania z zastosowaniem przemocy w związku z wykonywaniem poleceń wymiaru sprawiedliwości”). Na dzień 23.11.2011 г. zostało wyznaczone posiedzenie sądu apelacyjnego w związku z apelacją przeciwko aresztowaniu.
Śledczy przyjęli stronę prokuratora Smirnova, według którego Dmitriy Putenikhin wypowiedział frazę „Śmierć prokuratorowi!», przez co wyraził groźbę pozbawienia życia. Na materiale wideo, nagranym w momencie wydarzenia Dmitriy Putenikhin nie wypowiadał takich słów. Potwierdziła to także ekspertyza lingwistyczna. Jednak na decyzję sądu te fakty nie wpłynęły.
Warto zauważyć, że sędzia Yelena Stashina znana jest z tego, że znajduje się na tzw. liście Magnickiego. Sędzia przychyliła się do argumentacji śledczego Aleksandra Petrichenko, który twierdził, że na wolności Dmitriy Putenikhin nadal będzie „angażować się w działalność przestępczą” i zagrażać świadkom w sprawie oraz poszkodowanemu prokuratorowi. Ponadto, według opinii sędziego, Dmitriy Putenikhin może ukryć się przed dochodzeniem, ponieważ nie posiada on pieczęci stałego zameldowania ani stałego miejsca zatrudnienia (został zwolniony z pracy ze stanowiska administratora technicznego jednego z programów kanału Rosyjskiej Telewizji Publicznej w dniu 31.10.2011 r. rano przed rozpoczęciem rozprawy sądowej).
W chwili obecnej Dmitriy Putenikhin przebywa w areszcie butyrskim (Areszt № 2 miasta Moskwy, adres: 127055, Moskwa, ul. Novoslobodskaya 45).
Obrońcy praw człowieka oraz byli współpracownicy Putenikhina żądają zaprzestania wykorzystywania sądów i organów ścigania jako narzędzia represji politycznych i walki z osobami o odmiennych poglądach.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, bardzo prosimy o kontakt:
1. Akhmadulina Irina (żona) +79099767527, [email protected]
2. Hasavov Dagir (adwokat)+7 985 7681647
3. Lyudmyla Kozlovska, Open Dialogue Foundation +48 507 739025, [email protected]