Fundacja Otwarty Dialog i 57 innych organizacji pozarządowych apeluje do Kongresu USA o podjęcie działań w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie poprzez ponowne stosowanie tzw. Globalnej Ustawy Magnickiego z 2016 roku.
23 marca 2022 roku szereg organizacji pozarządowych zwrócił się do przewodniczących Kongresu Stanów Zjednoczonych, apelując o ponowne stosowanie Globalnej ustawy o odpowiedzialności za łamanie praw człowieka im. Siergieja Magnickiego z 2016 roku, która pozwala prezydentowi USA nakładać sankcje na osoby zaangażowane w łamanie praw człowieka lub korupcję. Nazwa ustawy pochodzi od nazwiska Siergieja Magnickiego, rosyjskiego prawnika podatkowego urodzonego na Ukrainie, który zmarł w rosyjskim areszcie po ujawnieniu nieprawidłowości w rosyjskim rządzie. Ustawa Magnickiego opiera się na wcześniejszych ustawach amerykańskich, takich jak Ustawa o poszanowaniu prawa i odpowiedzialności im. Siergieja Magnickiego z 2012 roku.
Human Rights First, Fundacja Otwarty Dialog, Freedom House, Włoska Federacja Praw Człowieka i 54 inne organizacje pozarządowe podpisały list skierowany do Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, Lider Mniejszości w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy’ego, Lidera Większości Senatu Chucka Schumera i Lidera Mniejszości Senatu Mitcha McConnella.
Organizacje pozarządowe przytoczyły szereg udowodnionych przestępstw, które miały miejsce od momentu rozpoczęcia inwazji przez Rosję 24 lutego, w tym masowe ataki na ludność cywilną, porwania miejscowych urzędników państwowych oraz porwania i zabójstwa dziennikarzy. W liście organizacje zwracają uwagę na sukcesy sankcji nałożonych na mocy Globalnej ustawy Magnickiego w ramach reakcji USA na kryzysy związane z prawami człowieka za granicą. „Przez ponad cztery lata [środki te] stanowiły kluczowy element reakcji rządu USA na okrucieństwa i poważne naruszenia praw człowieka na całym świecie, między innymi: nadużycia Chin wobec Ujgurów w Xinjiang; ataki wojskowe na grupę Rohingja w Mjanmie i ludność regionu Tigraj; brutalne bojówki w Iraku, Libii i Demokratycznej Republice Konga”.
Organizacje pozarządowe pochwalają również rozporządzenie wykonawcze z 2017 roku, które rozszerza zakres nadużyć objętych ustawą, m.in. o przemoc i arbitralne zatrzymania, nadużycia ze strony podmiotów niepaństwowych oraz pojedyncze akty nadużyć. „Każda z 420 sankcji na mocy Globalnej ustawy Magnickiego została nałożona zgodnie z tymi standardami, przy czym nałożenie około 3/4 sankcji z tytułu poważnych naruszeń praw człowieka stało się możliwe dopiero po wprowadzeniu tych zmian” – czytamy w liście. Organizacje apelują do Kongresu o ponowne dopuszczenie ustawy wraz z poprawkami – w obawie, że tylko te zmiany pozwolą należycie reagować na działania Rosji na terenie Ukrainy. „Zgodnie z obecnym prawem Stany Zjednoczone nie mogą sankcjonować działań Putina na Ukrainie” – czytamy w jednym z tweetów Fundacji Otwarty Dialog. „Utrzymywanie przez Kongres wąskich standardów pierwotnej wersji Globalnej Ustawy Magnickiego na tym etapie kryzysu byłoby niekwestionowanym ukłonem w stronę Władimira Putina i jego popleczników” – czytamy w liście – „oraz stanowiłoby nieodpowiedni sygnał dla innych, podobnych osób”.