Od początku napaści Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyły ponad 3 mln osób. Z otwartym sercem powitaliśmy w naszym kraju Siostry i Braci z Ukrainy, a naszym celem stało się zapewnienie im bezpieczeństwa i jak najlepszych warunków do życia w tej trudnej sytuacji. W związku z narastającym brakiem miejsc i perspektyw w dużych miastach Fundacja Otwarty Dialog przygotowała kampanię zwiększającą świadomość i promującą osiedlanie się naszych Gości w mniejszych miejscowościach.
Wielu uchodźców obawia się zamieszkania w mniejszych miastach i wsiach, upatrując większe szanse na ułożenie sobie życia (choćby tymczasowe) w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych dużych miastach. Tymczasem małe miejscowości również oferują bezpieczne schronienie, a często łatwiej znaleźć w nich mieszkanie czy pracę. Transport publiczny jest dobrze rozbudowany i choć w niektórych miejscach trudniej dostępny, to zawsze można liczyć na pomoc sąsiadów. Co więcej, polski system edukacji zorganizowany jest w taki sposób, że dzieci w razie potrzeby dowożone są do szkół za darmo. Ludzie w mniejszych miejscowościach podchodzą do Gości z Ukrainy z otwartymi sercami, rozumiejąc ich trudne położenie. Z doświadczenia wiemy też, że bycie „nieanonimowym” (co jest charakterystyczne dla małych społeczności), często wiąże się z dodatkowym wsparciem i opieką oferowaną przez mieszkańców.
Obecnie, trzy miesiące od wybuchu wojny, obserwujemy przeciążenie dużych miast, takich jak Warszawa czy Kraków. Znalezienie mieszkania do wynajęcia, szkoły dla dzieci czy pracy w aglomeracjach jest coraz trudniejsze. Trzeba pamiętać, że choć do naszego kraju przybywa coraz mniej Gości, to jednak nadal jest to średnio około 20 tys. osób dziennie, które potrzebują pomocy w organizacji nowego życia (nawet jeśli – jak często mają nadzieję – tylko tymczasowo). Od wybuchu wojny w Fundacji Otwarty Dialog skupiamy się na wsparciu zarówno osób pozostających w Ukrainie, jak i przyjeżdżających do Polski. Wśród naszych dotychczasowych działań są m.in. otwarcie dwóch Domów SamoDzielnych Mam czy też organizacja przejazdów do innych krajów.
W odpowiedzi na obawy naszych Gości dotyczące zamieszkania w mniejszych miejscowościach przygotowaliśmy kampanię (ulotka/strona www /filmik promocyjny), której celem jest zmniejszenie niepewności i zachęcenie do szukania schronienia poza dużymi miastami. W filmiku nakręconym dzięki wsparciu pro bono wspaniałej ekipy filmowej pod kierownictwem reż. Patryka Karbowskiego pokazujemy historię jednej z naszych podopiecznych – Anny, która wraz ze swoją rodziną znalazła bezpieczną przystań i pracę we wsi Przytuły w województwie podlaskim.
Na dedykowanej kampanii stronie domivka.pl umieściliśmy prosty formularz, gdzie mogą wpisywać się zarówno gminy pragnące zaoferować wsparcie naszym Gościom jak i nasi Goście pragnący osiedlić się w mniejszych miasteczkach i wsiach.