Gorące tematy:

Kampania #InterpolNotForPutin na Twitterze dociera do 19 milionów odbiorców

19 listopada 2018 roku ponad 60 organizacji pozarządowych z różnych krajów podpisało oświadczenie wzywające do niedopuszczenia do wyboru przedstawiciela Rosji Aleksandra Prokopchuka na prezydenta Interpolu. Organizacje podkreśliły konieczność podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobieżenia naruszeniom art. 3 Konstytucji Interpolu, w szczególności nadużyciom stosowanym  w celu ścigania osób z umotywowanymi politycznie, sfabrykowanymi oskarżeniami.

Fundacja Otwarty Dialog jest jednym z inicjatorów reformy Interpolu. Od 5 lat prowadzi międzynarodową kampanię wspierającą reformę tej instytucji, udzielała jej również eskpertyzy. W swoim ostatnim raporcie Fundacja dokonała przeglądu poprawek w prawodawstwie Interpolu, a także zaproponowała specjalny mechanizm w celu prowadzenia dalszych skutecznych reform.

W odpowiedzi na zagrożenie przejęcia Interpolu przez przedstawiciela Rosji, ODF przeprowadziła ekspresową kampanię lobbingową z pomocą europosłów i influencerów, wprowadzając na Twitterze hasztag #InterpolNotForPutin (“Interpol nie dla Putina). Akcja osiągnęła poziom viralowy a hasztag został wykorzystany przez liczne organizacje zaangażowane w sprawę, jak Avaaz czy Disinfo Digest, oraz influencerów jak Alice Stollmeyer (twitterowa influencerka nr 1 w UE wg rankingu EUInfluencer 2019).

Akcję wsparli też liczni posłowie do Parlamentu Europejskiego, w tym Sophie in ‘t Veld, Rebecca Harms, Michał Boni, Ana Gomes, Petras Austrevicius, Julie Ward, Jaromir Stetina, Dariusz Rosati, Brando Benifei, Tadeusz Zwiefka czy Elmar Brok.

W ciągu 4 dni kampanii nasz hasztag został wykorzystany przez ponad 3 tysiące użytkowników Twittera w ponad 4 tysiącach tweetów, docierając do ponad 19 milionów odbiorców na całym świecie. Ostatecznie, pod wpływem międzynarodowej presji, Rosjanin Aleksandr Prokopchuk nie został wybrany prezydentem Interpolu.

Czytaj również: