Gorące tematy:

naTemat: Znienawidzona przez PiS fundacja dostała wsparcie z USA

Fundacja Otwarty Dialog będzie edukować uczniów szkół średnich w Polsce w obszarze praworządności, w tym trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa. To nowy pomysł, który sfinansował Departament Stanu USA za pośrednictwem ambasady. – Jeśli się chce demokracji, to najpierw trzeba o nią walczyć, a potem trzeba ją pielęgnować – mówi naTemat Katarzyna Szczypska, koordynatorka projektu.

Jak podaje portal, projekt “Demokratyczny fitness: przekształcamy obywateli w aktywnych uczestników życia publicznego poprzez ćwiczenia z demokracji” ruszy już od września 2020 roku. Obejmować będzie cykl wykładów i zajęć praktycznych o historycznych korzeniach i funkcjonowaniu współczesnej amerykańskiej demokracji oraz strukturze ustrojowej i instytucjach konstytucyjnych w Polsce.

Na sfinansowanie projektu wydano w sumie 87 tys. zł, z czego 71 tys. stanowi dofinansowanie z funduszy Departamentu Stanu USA. Wszystko odbyło się za pośrednictwem amerykańskiej ambasady w Polsce.Wsparcie w prowadzeniu zajęć zadeklarowali sędziowie ze stowarzyszeń Iustitia i Themis, m.in. były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek oraz rzecznik Stowarzyszenia “Themis” Dariusz Mazur. Ze strony amerykańskiej do współpracy zaproszono profesorów prawa i konstytucjonalistów. Wszystkie zajęcia będą odbywały się zdalnie ze względu na pandemię koronawirusa.

Sprawa praworządności w Polsce została silnie upolityczniona. Praworządność sama w sobie jest bezpartyjna. To wartość stojąca ponad wszelkimi sporami i sympatiami politycznymi. Taki też jest nasz projekt. Nie chcemy wdawać się w spory polityczne – podkreśla Katarzyna Szczypska.

Czytaj więcej na natemat.pl

Zobacz także: