Gorące tematy:

Konferencja prasowa w Sejmie RP

W dniu 26 września 2011 roku w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Polskiego Sejmu – posła Ryszarda Kalisza.

Polska przewodniczy obecnie Radzie UE i z jej ramienia negocjuje nową umowę z Kazachstanem. Celem konferencji było naświetlenie prawdziwej sytuacji społeczeństwa w tym kraju. 

Pan poseł Ryszard Kalisz zaznaczył dużą role Polski w budowaniu przestrzeni wolności i demokracji, przestrzegania praw człowieka na wschodzie poprzez zainicjowanie Partnerstwa Wschodniego. Korzystając ze swoich doświadczeń Polska może znacząco wpłynąć podczas swojej prezydencji na treść umowy między Unią Europejską a Kazachstanem.

Podczas konferencji działacze opozycji i przedstawiciele niezależnych mediów w Kazachstanie opowiedzieli o naruszeniach wolności słowa, w tym o ignorowaniu przez władzę roszczeń strajkujących robotników. 

Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska zwróciła uwagę na prowadzone przez fundacje monitoringi sytuacji i działania mające na celu ukazanie prawdziwej sytuacji w Kazachstanie. Jednocześnie zaapelowała o wstrzymanie się z podpisaniem umowy do czasu kiedy władze kraju zaczną przestrzegać prawa człowieka. 

Konferencja zgromadziła wielu dziennikarzy i była transmitowana na kanale
TVP 1.