Gorące tematy:

Rosyjski opozycjonista, arcymistrz szachowy Garri Kasparow z wizytą w Parlamencie Europejskim

W przededniu wyborów parlamentarnych w Rosji, lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego, jeden z przywódców antykremlowskiej opozycji – Garri Kasparow, przybędzie 8 listopada z wizytą do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie grupy parlamentarnej – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR). Weźmie udział w konferencji prasowej i w szeregu spotkań z eurodeputowanymi.

Do wyborów parlamentarnych w Rosji, które zostały wyznaczone na 4 grudnia 2011 roku, komisja wyborcza odmówiła zarejestrowania najważniejszych partii opozycyjnych. Decyzja wykluczyła start tych partii w wyborach do Dumy jak i wystawienie wspólnego kandydata na wybory prezydenckie planowane na 4 marca 2012 roku.

Pesymistyczne słowa Garri Kasparow’a okazały się prorocze: “To iluzja i złudzenie, że w Rosji odbywają się jakieś wybory. (…) z Putinem nie można walczyć w wolnych wyborach – bo on nigdy do wolnych wyborów nie dopuści”.

Oprócz G.Kasparowa o dramatycznym stanie rosyjskiej demokracji będą dyskutować: Denis Bilunov – członek Biura Federalnego Rady Politycznej “Solidarności” jak również partii Narodowa Wolność; Nikolay Nikolayev – również członek Biuro Federalnego Rady Politycznej “Solidarności”, specjalizujący się w kwestii związków zawodowych i relacjach międzynarodowościowych/etnicznych; Marek Migalski – eurodeputowany  zaangażowany w rozwijanie i wspieranie demokracji w Rosji na arenie europejskiej; Jan Zahradil – przewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; Lyudmyla Kozlovska – wiceprezes Fundacji Otwarty Dialog, promującej europejskie wartości w społeczeństwach posttotalitarnych, skierowane na transformacje w kierunku demokracji i wolności obywatelskich, współorganizator spotkania.

Dzień rozpocznie się o 12.00 konferencją prasową i  symultaniczną grą w szachy – G.Kasparow v. euro deputowani. Od godziny 16.00 do 17.00 goście wezmą udział w spotkaniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ASP Room A5E2). Następnie od godziny 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie z członkami Parlamentu Europejskiego (Room A1H1).