Gorące tematy:

Krym: porwania dziennikarzy i aktywistów obywatelskich

Kilku ukraińskich aktywistów i dziennikarzy zostało porwanych na Krymie przez tak zwanych „drużynników” i przedstawicieli „krymskiej samoobrony”. Miejsce ich pobytu pozostaje nieznane. Wśród porwanych znajdują się krymscy aktywiści Andrey Shchekun, Anatoliy Kovalskiy i Igor Kiryushchenko, uczestnicy Automajdanu Yekaterina Butko, Aleksandra Ryazantseva, dziennikarze Yelena Maksimenko i Oles Kromples oraz kierowca Yevgeniy Rakhno.

Rano 09.03.2014 na dworcu kolejowym w Symferopolu zostali zatrzymani przez członków obywatelskiej służby porządkowej – tak zwanych „drużynników” – krymscy aktywiści Andrey Shchekun i Anatoliy Kovalskiy. Aktywiści przybyli na dworzec, aby odebrać przesyłkę (z ukraińskimi symbolami narodowymi – wstążeczkami i flagami) z pociągu, który przyjechał z Kijowa. Właśnie tedy zostali napadnięci przez grupę tak zwanych „drużynników”. „W czasie, gdy mój ojciec pozostawał na peronie, Shchekun wszedł do wagonu… Do wagonu wdarł się cały oddział chłopaków – i aktywiści dosłownie zostali wypchnięci z wagonu na peron, otoczyli też mojego ojca. Bili – nie tyle fizycznie, ale żeby poniżyć”, – opowiedział Sergey Kovalskiy, syn Anatoliya Kovalskiego. Jak informuje Sergey, najpierw jego ojca i Andreya Shchekuna doprowadzono do liniowego oddziału milicji na dworcu kolejowym, ale potem milicja przekazała ich nieznanym ludziom i wtedy też aktywiści zniknęli. Sergey Kovalskiy opowiedział, że współprzewodniczący ruchu „Russkoye Yedinstvo” Sergey Tsekov potwierdził, iż zatrzymani aktywiści znajdują się w ich rękach. Później jednak członkowie ruchu «Russkoye Yedinstvo” zaprzeczyli tej informacji. Według informacji Sergeya Kovalskiego, jego ojciec i Andrey Shchekun sa przetrzymywania w charakterze zakładników poza granicami Symferopola. „Nie mogę ujawnić źródeł informacji, ale z wiarygodnego źródła wiadomo, że znajdują się daleko od Symferopolu, co najmniej 100 km, w różnych miejscach, trzymają ich w jakichś kazamatach jako zakładników. Jednak, w jakim celu zostali porwani, tego nie powiedziano. Samochodu, którym przyjechali na dworzec, też nie udało się nam odnaleźć. Nie było żadnych negocjacji z tymi ludźmi, którzy dokonali kradzieży”, – poinformował Sergey.

W dniu 09.03.2014 na drodze wiodącej z obwodu chersońskiego na Krym została zatrzymana grupa aktywistów i dziennikarzy, którzy usiłowali wjechać na teren półwyspu. Między innymi zostali zatrzymani aktywiści „Automajdanu” Yekaterina Butko i Aleksandra Ryazantseva, dziennikarz wydawnictwa „Tyzhden” Yelena Maksimenko, fotoreporter Оles Kromples, oraz wiozący ich kierowca Yevgeniy Rakhno. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze krymskiej jednostki sił specjalnych „Berkut”, przedstawiciele „krymskiej samoobrony” oraz rosyjscy wojskowi. Wszystkich zatrzymanych wywieziono w nieznanym kierunku. „Na Perekopie ich zatrzymano, przewrócili do góry nogami cały samochód, znaleźli kamery, wyrzucili je na ziemię. Odprowadzono ich w nieznanym kierunku. Obecnie nie ma z nimi kontaktu”, – poinformowała żona Yevgeniya Rakhno Yekaterina Abiyeva.

Według informacji gazety „Ukrainskaya Pravda”, aktywistki „Automajdanu” najpierw przebywały w obozie berkutowców, ale potem zostały przewiezione do sztabu Floty Czarnomorskiej FR w Sewastopolu. Yelena Maksimenko, Oles Kromples i Yevgeniy Rakhno, według niepotwierdzonych informacji, zostali przewiezieni do wydziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na Krymie (znajduje się pod kontrolą „samozwańczo ogłoszonego” krymskiego rządu).

Wcześniej uzbrojeni bojownicy nie przepuścili na teren Półwyspu Krymskiego obserwatorów z OBWE. W stronę obserwatorów został nawet otwarty ogień z broni automatycznej – nikt nie został poszkodowany. Obserwatorzy zostali wysłani na Krym na prośbę ukraińskich władz. Obecnie w OBWE rozważa się kwestię skierowania na Półwysep Krymski długoterminowej misji OBWE, jednak to rozwiązanie na razie nie uzyskało poparcia Rosji (zgodnie z normami OBWE, decyzja taka musi być zatwierdzona przez wszystkich członków organizacji). W tym przypadku, ze strony kierownictwa Federacji Rosyjskiej można wyraźne zaobserwować politykę podwójnych standardów – Kreml nie popiera przeprowadzenia na półwyspie śledztwa pod auspicjami OBWE, lecz kładzie nacisk na zbadanie wydarzeń w Kijowie.

W dniu 10.03.2014 poinformowano o zniknięciu aktywisty sewastopolskiego Euromajdanu Igora Kiryushchenko. Aktywista zdążył przekazać telefonicznie, że „przyszli po niego”, po czym łączność została przerwana. Dzień wcześniej, 09.03.2014, brał on udział w uroczystościach odbywających się w Sewastopolu z okazji 200 rocznicy urodzin Tarasa Szewczenko.

 

Fundacja „Otwarty Dialog” uważa, że rząd Rosji ponosi odpowiedzialność za porwanie obywatelskich aktywistów i dziennikarzy na Krymie. Domagamy się natychmiastowego ich uwolnienia. To stwierdzenie jest uwarunkowane nie tylko faktem wprowadzenia rosyjskich wojsk i naruszeniem przez Rosję międzynarodowych umów, ale także nadzwyczajnymi korzyściami dla rosyjskiego rządu z tytułu eliminowania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy opublikowali informacje na temat obecności rosyjskich wojsk na całym terenie półwyspu.

Dziennikarze i aktywiści Euromajdanu stanowią główną przeszkodę dla rosyjskich władz w prowadzeniu blokady informacyjnej Krymu. Ze względu na krytyczna sytuację na Krymie i ogromne znaczenie obecności i działań prowadzonych przez obrońców praw człowieka, dziennikarzy i aktywistów społeczeństwa obywatelskiego na półwyspie, apelujemy do międzynarodowej wspólnoty o natychmiastowe uruchomienie wszelkich możliwych metod i domagania się od rosyjskiego rządu uwolnienia zatrzymanych aktywistów oraz dziennikarzy.

Apelujemy również do władz ukraińskich o zbadanie i wyjaśnienie przypadku porwania obywatelskich aktywistów i dziennikarzy na terenie Autonomii Krymskiej. 

Wszyscy chętni, mogą poprzeć nasze apel, zwracając się pod niżej wskazane adresy:

  • Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergey Lavrov – 119200 Moskva, plac Smolenskaya-Sennaya ploshchad, 32/34, tel. +7 499 244 16 06, e-mail: [email protected]
  • Prezydent Federacji Rosyjskiej Vladimir Putin – 103132, Moskva,  ul. Ilkina dom 23/16, wejście 11, tel. +7 495 606 36 02, +7 495 910 07 66. Formularz kontaktowy: http://letters.kremlin.ru/send