Gorące tematy:

Krymscy separatyści brutalnie pobili dwóch aktywistów Euromajdanu i porwali dziennikarkę fundacji „Otwarty Dialog” Tatyanę Tkachenko

W nocy z 15.03.2014 na 16.03.2014 w Sewastopolu została porwana dziennikarka Tatyana Tkachenko, która jest uczestnikiem misji obserwacyjnej na Krymie, zorganizowanej przez fundację „Otwarty Dialog”. Według niektórych informacji, dziennikarka znalazła się w rękach funkcjonariuszy rosyjskiej służby bezpieczeństwa lub krymskiego oddziału służby bezpieczeństwa Ukrainy.

Tatyana Tkachenko (obywatelka Rosji) przygotowywała reportaż w Sewastopolu. Została na noc w mieszkaniu przy ulicy Makarova razem z dwoma aktywistami Euromajdanu Dmitriyem Novotarskim i Yevgeniyem Melnichukiem.

Około 22.00 do mieszkania zaczęło się dobijać około 15 przedstawicieli tak zwanej prorosyjskiej „Samoobrony Krymu”. Ludzie ci byli zamaskowani, byli uzbrojeni w automaty Kałasznikowa oraz pałki. Wyłączyli w mieszkaniu światło. Kiedy aktywiści zadzwonili na milicję dowiedzieli się, że przed ich drzwiami mają stać rzekomo funkcjonariusze milicji. Dziennikarka Tatyana Tkachenko razem z aktywistami usiłowała rozmawiać przez drzwi z napastnikami, którzy domagali się wydania aktywisty Yevgeniya Melnichuka. Ten zaś odmówił otwarcia drzwi, obawiając się samosądu.

Następnie przedstawiciele „Samoobrony Krymu” razem z funkcjonariuszami milicji wyważyli drzwi mieszkania i wdarli się do środka. Mieszkanie zostało splądrowane, zabrano notebook i wszystkie dokumenty. Dziennikarka Tatyana Tkachenko została wywieziona w nieznanym kierunku. Według informacji Aleksandry Dvoretskiej, krymskiej obrończyni praw człowieka, Tatyana został porwana przez przedstawicieli rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa lub pracowników krymskiego oddziału służby bezpieczeństwa Ukrainy.

W tym samym czasie „Samoobrona Krymu” i krymska milicja dokonały zatrzymania Dmitriya Novotarskiego i Yevgeniya Melnichuka. Zostali oni przewiezieni do Nakhimovskiego Rejonowego Oddziału Milicji, gdzie zostali brutalnie pobici. Milicjanci strzelali obok głowy Dmitriya. Na skutek  pobicia mężczyzna stracił przytomność i został przewieziony do szpitala ze złamanymi żebrami i wstrząsem mózgu. Rano 16.03.2014 Novotarskiy uciekł ze szpitala obawiając się, że może zostać porwany przez przedstawicieli „Samoobrony Krymu” lub innych prorosyjskich ugrupowań.

Zanim Yegeniy Melnichuk został zwolniony z oddziału milicji był wielokrotnie bity i przesłuchiwany. W Nakhimovskim Oddziale Milicji odmawiają udzielenia komentarza na temat podstaw wtargnięcia do mieszkania, a także porwania aktywistów i dziennikarki. Milicjanci twierdzą, że „incydentów w nocy nie było”, a nazwiska aktywistów i dziennikarki „nie są im znane”.

16.03.2014 przed południem żaden z telefonów dziennikarki Tatyany Tkachenko nie odpowiadał. Pod  wieczór Tatyana zadzwoniła i powiedziała, że przyjechała do Symferopola i ma zamiar jak najszybciej wyjechać do Kijowa. Obecnie jest mocno przybita, dlatego skomentuje wydarzenia dopiero po przyjeździe do Kijowa, między innymi na spotkaniach z europejskimi ambasadorami.

Od początku rosyjskiej okupacji na Półwyspie Krymskim powszechne stały się przypadki pobić, porwań, zastraszania ukraińskich i zagranicznych dziennikarzy oraz aktywistów. W celu stłumienia buntu i wolności słowa na półwyspie, jak również prowadząc działania sprzyjające fałszerstwom podczas antykonstytucyjnego i nieuznanego na świecie „referendum”, aktywnie biorą udział osoby ze świata przestępczego i o radykalnym nastawieniu.

Przy całkowitej bezczynności i pobłażliwości krymskiej milicji lokalne samozwańcze władze i rosyjskie wojska ewidentnie działają przy pomocy bandyckich metod. Kierownictwo Federacji Rosyjskiej i osobiście Vladimir Putin ponoszą odpowiedzialność za rażące naruszenia praw i swobód zwykłych ludzi na terenie Krymu. W warunkach niekontrolowanej i katastrofalnie niebezpiecznej sytuacji na półwyspie, utrudnienia w pracy międzynarodowych obserwatorów i dziennikarzy stwarzają przesłanki dla popełniania dalszych przestępstw przeciwko pokojowi i ludzkości na Krymie.

Zwracamy się do UE, USA, OBWE i ONZ w obronie niezależnych mediów i aktywistów na Półwyspie Krymskim. Wzywamy też UE i USA do natychmiastowego wprowadzenia sankcji wizowych skierowanych konkretnie wobec Vladimira Putina, jego rodziny, nielegalnie wybranemu premierowi Krymu Sergeyowi Aksenovowi, oligarchom, którzy popierają separatystyczne działania, przemoc wobec zwykłych obywateli, rosyjską interwencję, które stanowią zagrożenie dla zgody pomiędzy narodami żyjącymi na Krymie i mogą sprowokować krwawą wojnę na Ukrainie.