Gorące tematy:

Napaść z bronią w ręku na aktywistów ruchu protestacyjnego zwolnionych pracowników spółek naftowych w Mangistau

Nota biograficzna: Yestay Karashaev, ur. 27.07.1976 r., wykształcenie średnie, zwolniony ze stanowiska operatora Zakładu Wydobywczego nr 3 przy Filii Produkcyjnej „OzenMunayGaz” za udział w masowych protestach i strajkach, które rozpoczęły się 26 maja 2011 r. Był członkiem prezydium związku zawodowego Zakładu Wydobywczego nr 3 przy Filii Produkcyjnej „OzenMunayGaz”.

W dniu 26.10.2011r. w mieście Zhanaozen ok. godz. 17.30 czasu lokalnego dokonano napaści z bronią w ręku na zwolnionego pracownika naftowego Yestaya Karashaeva. Incydent miał miejsce na klatce schodowej domu pracownika, praktycznie pod drzwiami jego mieszkania: podbiegli do niego dwaj nieznani mężczyźni, przewrócili go na schody i brutalnie skopali, a następnie wystrzelili do niego z tzw. broni niezabójczej w głowę, w wyniku czego stracił on przytomność. Krewni wezwali karetkę pogotowia i policję; policjanci znaleźli na miejscu zdarzenia gumową kulę. 

Lekarzy zszyli ranę na głowie Y. Karashaeva: według raportu lekarskiego, stwierdzono u niego wstrząśnienie mózgu i liczne obrażenia ciała, lecz on odmówił pozostania w szpitalu, ponieważ nie czuł się tam bezpiecznie.  

Jego koledzy oraz on sam uważają, że przyczyną napaści był jego udział w protestach pracowników naftowych od maja 2011 r.  Jak się okazało, w przeddzień zdarzenia Yestay Karashaev był zaproszony na spotkanie z zastępcą naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Obwodu Mangistauskiego, Amangeldy Dosahanovem. Jak podaje Yestay Karashaev, rozmowa z zastępcą naczelnika WSW sprowadzała się do tego, żejuż najwyższy czas „skończyć z tym staniem” strajkujących na placu, na co on odpowiedział, że w tej kwestii w żaden sposób nie może pomóc policji, ponieważ jest zaledwie jednym z tych, których zwolniono z przedsiębiorstwa „OzenMunayGaz”, i nie jest władny, aby zmusić strajkujących do opuszczenia placu miasta Zhanaozen. Właśnie po tej rozmowie miała miejsce napaść na Y. Karashaeva.

W dniu 27.10.2011r., według informacji podanej przez radio Azattyk (www.azattyq.org), dyżurny wydziału spraw wewnętrznych miasta Zhanaozen potwierdził, że dokonano napaści na „Yestaya Karashaeva, rok urodzenia 1976». Zgodnie z oświadczeniem dyżurnego, zgłoszenie Yestaya Karashaeva zostało przyjęte i na jego podstawie wszczęto sprawę karną z artykułu 257 część 3 Kodeksu Karnego Republiki Kazachstanu: „Czyn chuligański, dokonany z użyciem lub próbą użycia broni palnej, gazowej, noży, noży bojowych i innej broni białej lub innych przedmiotów, specjalnie przystosowanych do spowodowania uszczerbku na zdrowiu”.

W wyniku zastraszania i napaści na aktywistów strajkujących pracowników naftowych oraz na korespondenta Orkena Bisenova i kamerzystę Asana Amilova wideoportalu „Stan.kz”, rada koordynacyjna strajkujących pracowników naftowych podjęła decyzję o nieopuszczaniu placu, na którym już od ponad pięciu miesięcy trwa akcja protestacyjna.