Gorące tematy:

Wolontariat we Lwowie

Stowarzyszenie Podnoszenia Kwalifikacji Kobiet  zaproponowało licealistkom i studentkom z Polski nietypową formę spędzenia wakacji. Grupa dziewcząt skupiona w Klubie Filary, prowadzonym przez Stowarzyszenie, organizuje wyjazd wolontariacki na Ukrainę.  Podczas tygodniowego pobytu we Lwowie od 18 do 26 sierpnia 2013 roku kilkanaście uczestniczek imprezy poprowadzi lekcje języka polskiego i angielskiego oraz zajęcia teatralne i sportowe dla dzieci z polskiej parafii. Zwieńczeniem półkolonii ma być sztuka teatralna przygotowana przez dzieci pod czujnym okiem wolontariuszek z Polski.

Klub Filary to miejsce nastawione na działalność kulturalną i wszechstronny rozwój dziewcząt zarówno pod względem ludzkim, jak i duchowym. W roku akademickim dla klubowiczek prowadzone są cykliczne wykłady.  Jeden z takich wykładów na temat wyborów w Gruzji poprowadziła Monika Strus-Wołos z Naczelnej Radu Adwokackiej, która współpracuje z Fundacją Otwarty Dialog.

Każdego lata Stowarzyszenie przygotowuje propozycje wyjazdów, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji bądź rozwój duchowy dziewcząt. W tym roku organizacja po raz pierwszy postanowiła obrać kierunek wschodni. Jak podkreśliła Agnieszka Karpowicz, jedna z opiekunek klubowych, „w Polsce żyjemy w stosunkowo dobrych warunkach. Jak się zobaczy, że gdzieś indziej jest gorzej, to to pomaga kształtować charakter”.  Dziewczęta, które będą pracować w charakterze wolontariuszek, dodatkowo płacą  za swój przejazd i pobyt. Parafia, w której będą prowadzone zajęcia, nie jest w stanie pomóc im finansowo. Dzięki wsparciu Fundacji Otwarty Dialog Stowarzyszenie zakupi niezbędne materiały do zajęć.

Celem projektu jest nie tyko pomoc dzieciom polskim na Ukrainie, ale w głównej mierze uwrażliwienie uczestniczek na dziedzictwo kulturalne Polski oraz bogactwo doświadczeń międzykulturowych.