Gorące tematy:

Kazachstan: pracownicy wideoportalu „Stan.Kz” otrzymali rany postrzałowe

Kazachstan: pracownicy wideoportalu „Stan.Kzotrzymali rany postrzałowe

26 października 2011 roku kamerzysta Asan Amilov i korespondent Orken Bisen zeStan.kz zostali napadnięci w mieście Aktau (obwód Mangistauski). W związku z tym incydentem wszczęto postępowanie karne.  

Portal informacyjny Stan.kz rozpoczął swoją działalność 1 marca 2007 roku. Szeroka sieć korespondentów na terenie całej Azji Środkowej zapewnia przekaz operatywnych i wiarygodnych informacji o życiu w Kazachstanie i krajach  sąsiadujących. Komentarze oponentów reżimu sprawiły, że ta gazeta internetowa stała się popularna wśród mieszkańców regionu.

Napaść na pracownikówStan.kz

W południe 26 października 2011 r. korespondent Orken Bisen i kamerzysta Asan Amilov wychodzili z klatki schodowej domu nr 40 na osiedlu nr 2 miasta Aktau. Nagle od strony podwórka, gdzie był zaparkowany ich samochód (taksówka), wyszło czterech nieznajomych mężczyzn z kijami bejsbolowymi w rękach. Następnie zaczęli z całej siły bić dziennikarzy po całym ciele. Jeden z napastników wyciągnął pistolet, najprawdopodobniej tzw. broń niezabójczą. Wystrzelił w plecy korespondenta Orkena Bisena i w nogę kamerzysty Asana Amilova. Poważnych ran z powodu uderzeń kijami bejsbolowymi doznał również towarzyszący dziennikarzom taksówkarz, Zharas Ongarbaev. 

W chwili obecnej poszkodowani dziennikarze znajdują się na oddziale urazowym szpitala Nr 12 w Ałma-Acie. Operator A. Amilov został przyjęty na oddział z raną postrzałową nogi, dużą utratą krwi, zamkniętym urazem głowy i licznymi siniakami na całym ciele, lewą rękę ma  unieruchomioną.

Wiele wskazuje na to, że napaść na pracowników była przeprowadzona na zamówienie. Przestępcy zabrali dziennikarzom laptop, w którym znajdowały się materiały wideo ze strajku pracowników naftowych, przeznaczone do przygotowania kolejnego reportażu. Celowo starali się oni zniszczyć kamerę.

W związku z tym incydentem zostało wszczęte postępowanie karne z artykuły 179 „Rozbój”, część druga Kodeksu Karnego Republiki Kazachstan. Prowadzone są czynności operacyjno-śledcze pod nadzorem Naczelnika Miejskiego Wydziału Spraw Wewnętrznych miasta Aktau, Diusena Koyshibaeva.

W ciągu ostatniego półrocza prześladowaniom było poddanych pięciu pracowników „Stan.kz:

1. Orken Zhoyamergenovich Bisenov, ur. 23.07.1982r., korespondent portalu Stan.kz, wykształcenie wyższe (wydział dziennikarstwa na Kazachskim Uniwersytecie Państwowym).

2. Asanzhan Makhametovich Amilov, ur. 18.02.1967r., kamerzysta wideoportalu  Stan.kz, wykształcenie wyższe (Ałmatynski Uniwersytet Państwowy).

3. Azamat Sarkhytbaevich Esbergenov, ur. 21.06.1989 r., korespondent wideoportalu Stan.kz,wykształcenie wyższe, ukończył wydział dziennikarstwa na Kazachskim Uniwersytecie Państwowym. Funkcjonariusze organów ścigania niejednokrotnie grozili mu zemstą.

4. Sherniyaz Zhanabekovich Shagatay, ur. 15.05.1987r., były korespondent wideoportalu  Stan.kz. Posiada wykształcenie wyższe, ukończył wydział dziennikarstwa na Kazachskim Uniwersytecie Państwowym. Był zmuszony do zrezygnowania z pracy pod naciskiem funkcjonariuszy organów ścigania, którzy grozili jemu i jego rodzinie pozbawieniem życia i zdrowia.

5. Talgat Umirbekov, kamerzysta wideoportalu Stan.kz”. 7 września 2011 pracownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spowodował u niego obrażenia ciała.

Stowarzyszenie „Prawa człowieka w Azji Środkowej” i Fundacja „Otwarty Dialog” zwracają się z usilną prośbą do wszystkich zainteresowanych osób, organizacji i środków masowego przekazu, aby zwrócili uwagę na sprawę „Stan.kz”. Należy wezwać władze Republiki Kazachstan, aby zapewniły wszelkie środki bezpieczeństwa niezależnym dziennikarzom oraz, aby pociągnęły do odpowiedzialności funkcjonariuszy organów ścigania, którzy dokonują zemsty na dziennikarzach mass mediów i zastraszają ich, łamiąc tym samym międzynarodowe zobowiązania Kazachstanu dotyczące wolności słowa, zakazu stosowania tortur oraz innych rodzajów okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania i karania.