Gorące tematy:

Biuletyn “The Kazakhstan insider”, Nr 1

Szanowni Czytelnicy!

Dziękujemy za Państwa zainteresowanie pierwszym wydaniem biuletynu informacyjno-analitycznego The Kazakhstan insider.

Celem naszej gazety jest informowanie osób zainteresowanych współpracą gospodarczą z Kazachstanem o zagrożeniach politycznych i społecznych, z którymi mogą zetknąć się w tym kraju. Niniejszy numer biuletynu został przygotowany przez dział analityczny Fundacji „Otwarty Dialog” (Lublin, Polska) i poświęcony jest tematowi protestów pracowników spółek naftowych w Zachodnim Kazachstanie.

Bezprecedensowe (jeżeli chodzi o  skalę i czas trwania) strajki rozpoczęły się już w maju bieżącego roku, lecz do chwili obecnej nie wiadomo, w jaki sposób konflikt ten będzie rozwiązany. Jednocześnie, według danych spółki „KazMunaiGaz” (jej spółki-córki stały się epicentrum strajku), w ciągu 9 miesięcy 2011 roku wydobyto 9,207 milionów ton ropy, co stanowi o 7% gorszy wynik, niż w analogicznym okresie 2010 r. Więcej szczegółów dotyczących przyczyn i kontekstu strajków, a także ich konsekwencji socjalnych znajdą Państwo w materiale: „Strajki pracowników firm naftowych w Kazachstanie: polityczne zagrożenia kraju wzrastają».

Mamy nadzieję, że nasze materiały pomogą Państwu w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i wskażą kierunki dalszej analizy sytuacji. Jesteśmy otwarci na Państwa uwagi i będziemy wdzięczni za propozycje kolejnych tematów naszych publikacji.