Dla wielu uchodźców Polska jest pierwszym bezpiecznym kierunkiem zapewniającym ochronę przed wojną. Niestety możliwości lokacyjne mamy ograniczone, a i wielu uchodźców chce uciec dalej, ale nie do końca wie, czy i w jaki sposób jest to możliwe. Dzięki współpracy z zagranicznymi fundacjami oraz prywatnymi gospodarzami chcącymi przyjąć uchodźców z Ukrainy, nasi wolontariusze pomagają uciekającym przed wojną dotrzeć do innych państw.
Pomagamy uchodźcom na każdym etapie procesu relokacji. Gdy tylko przybywają do naszego punktu, mogą liczyć na konsultacje z naszym wolontariuszem. Każda osoba jest rejestrowana, dzięki czemu mamy stały dostęp do danych kontaktowych i możemy kontrolować sytuację do końca.
Jeśli uchodźca nie wie, do którego kraju chce się udać oraz gdzie się zatrzymać po dotarciu na miejsce, przedstawiamy aktualne możliwości oraz informacje o wsparciu rządowym, jakie zapewniają poszczególne kraje. Doradzamy, a jeśli osoba zdecyduje się na wyjazd – kontaktujemy się z zaprzyjaźnionymi fundacjami i łączymy daną osobę bądź rodzinę z gospodarzem, który jest w stanie ich przyjąć. Pomagamy w przygotowaniu wszystkich dokumentów, zapewniamy transport lotniczy bądź autobusowy, a w razie potrzeby także nocleg, by uchodźcy mogli komfortowo odpocząć i czekać na dalszą podróż. Dzięki pomocy zagranicznych fundacji, a także prywatnych darczyńców, mamy możliwość organizacji darmowego transportu, zarówno lotniczego, jak i autobusowego. By pomagać skutecznie, staramy się organizować transporty tak, by wykorzystywać każde miejsce w autobusie czy samochodzie, tak, by maksymalizować efekty wydawanych środków.
Przychodzą do nas również osoby, które mają już np. rodzinę czy przyjaciół w innych państwach. Wtedy również pomagamy w transporcie, kwestiach formalnych i zapewnieniu schronienia czy wyżywienia w oczekiwaniu na podróż. Zgłaszają się też obywatele innych państw, chcący pomóc i przyjąć kogoś pod swój dach, jednak nie do końca wiedzący jak mogą to zrobić. Udało nam się w ten sposób połączyć m.in. trzech wnuków starszej kobiety, która mieszkała w Madrycie, ale nie wiedziała czy wyciągnięcie chłopców z Ukrainy jest w ogóle realne. Zorganizowaliśmy więc transport, by przywieźć chłopców spod Kijowa do Polski, zapewniliśmy babci podróż i nocleg w Polsce, a po spotkaniu w Warszawie, rodzina bezpiecznie pojechała wspólnie do Madrytu. Szczęście i ulga, jaką widzieliśmy na twarzach wnuków i babci, była najlepszym podziękowaniem za długotrwałą pracę.
Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z osobami, którym pomagamy przedostać się do innego kraju, jak i z ich gospodarzami. Nasza rola w procesie kończy się dopiero wtedy, gdy otrzymamy potwierdzenie, że uchodźca jest już bezpieczny w miejscu docelowym, zakwaterował się i nie pojawiły się żadne przeciwności czy wątpliwości. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, udało nam się zorganizować wyjazdy dla ponad 1000 osób – wyjeżdżały one do Hiszpanii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Szwecji czy Holandii, Portugalii, Danii, Norwegii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Irlandii, Finlandii, czy Gruzji.
Dziennie do punktu recepcyjnego przy Dworcu Warszawa Wschodnia przybywa nawet do 800 uchodźców. Z tego około 100 osób pyta nas o pomoc w zakresie relokacji. Organizacja całego procesu wyjazdu to dość skomplikowana logistyka wymagająca wykonania wielu rozmów i zorganizowania wyjazdów. Nadal brakuje nam wolontariuszy, szczególnie tych porozumiewających się w języku ukraińskim lub rosyjskim. Nie chcemy, aby uchodźcy musieli długo czekać w niepewności co do dalszych kroków. Zachęcamy do wsparcia punktu informacyjnego – e-mail zgłoszeniowy dla wolontariuszy: [email protected]
Jeśli potrzebujesz wsparcia w relokacji, zadzwoń na naszą infolinię: +48 577 121 101.
Czytaj także:
- Kampania “Pomoc Ukrainie”
- Uruchomiliśmy zbiórkę na pomoc Ukrainie (25.02.2022)
- ODF dla Ukrainy. Podsumowanie okresowe (16.03.2022)
- Infolinia dla uchodźców szukających schronienia poza granicami Polski (18.03.2022)
- Uruchomiliśmy program relokacji ukraińskich uchodźców z Polski do innych krajów UE (31.03.2022)