Gorące tematy:

Relacja z konferencji prasowej w Sejmie RP

W dniu 26 września 2011 roku w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Polskiego Sejmu – posła Ryszarda Kalisza.

Polska przewodniczy obecnie Radzie UE i z jej ramienia negocjuje nową umowę z Kazachstanem. Celem konferencji było naświetlenie prawdziwej sytuacji społeczeństwa w tym kraju. 

Pan poseł Ryszard Kalisz zaznaczył dużą role Polski w budowaniu przestrzeni wolności i demokracji, przestrzegania praw człowieka na wschodzie poprzez zainicjowanie Partnerstwa Wschodniego. Teraz w tak istotnym półroczu dla Polski, gdzie korzystając z naszych dobrych doświadczeń w propagowaniu tych wartości, mając znaczący głos przy negocjacji umowy między Unią Europejską a Kazachstanem, możemy znacząco wpłynąć na jej treść.

Prawdziwy obraz przedstawili działacze opozycji i przedstawiciele niezależnych mediów, którzy wciąż nie mogą się doczekać wolności słowa i strajkujący robotnicy, permanentnie ignorowani przez władzę. Prezydent Nazarbajew wszelkimi niegodnymi metodami stara się nie dopuścić do tego by ten strajk przyniósł efekty większej swobody i zaspokojenia roszczeń pracowników.

Pani Lyudmyla Kozlovska w imieniu Fundacji Otwarty Dialog nadmieniła o cały czas prowadzonym monitoringu sytuacji przez fundacje i działaniach mających na celu ukazanie prawdziwej sytuacji w tym kraju i zaapelowała o nie podpisywanie umowy do kiedy prawa człowieka nie będą przestrzegane przez władze Kazachstanu.

Konferencja zgromadziła wielu dziennikarzy i była transmitowana na kanale TVP.pl.