W Polsce udało nam się znaleźć lokum dla ok. 5000 osób i kilkunastu czworonogów. Teraz, w związku z nowymi potrzebami, pomagamy znaleźć bezpieczny dom u naszych sąsiadów.
Jak wyglądała w ostatnich tygodniach nasza praca na tym “odcinku frontu”? W pierwszym dniu wojny odpaliliśmy infolinię pomocową i formularz online za pomocą których zbieraliśmy zgłoszenia od uchodźców poszukujących schronienia i osób gotowych je zaoferować. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy pomogliśmy ulokować w polskich domach ok. 5000 ofiar wojny.
Sytuacja jednak szybko się zmienia. W Warszawie, po trzech tygodniach od wybuchu wojny, zaczęło brakować mieszkań. Obecnie znalezienie w Polsce mieszkania dla uciekających przed wojną jest coraz trudniejsze.
Starając się reagować na te nowe potrzeby, we współpracy z zagranicznymi fundacjami, uruchomiliśmy program relokacji ukraińskich uchodźców z Polski do innych krajów UE. Wsparliśmy już w ten sposób ok. 2000 uchodźców. A my dopiero się rozkręcamy… Można nas znaleźć m.in. w nowo powstałym punkcie recepcyjnym przy Dworcu Warszawa Wschodnia, stworzonym przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), dzięki finansowaniu NRC – Norwegian Refugee Council i przy współpracy z m.st. Warszawa. Jesteśmy tam jedynym operatorem oferującym relokację. Absolutna większość obsługiwanych przez nas osób to kobiety z dziećmi. To im proponujemy bezpieczne schronienia do wyboru w kilkunastu różnych lokalizacjach. Co ważne, nasi partnerzy z zagranicy gwarantują bezpieczne schronienie w domach prywatnych, a nie w wieloosobowych salach czy halach. A dzięki hojności Grupy Why Not TRAVEL uchodźcy mogą liczyć na darmowe przeloty.
Pomagamy dalej. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami!
Czytaj także:
- Kampania “Pomoc Ukrainie”
- Uruchomiliśmy zbiórkę na pomoc Ukrainie (25.02.2022)
- ODF dla Ukrainy. Podsumowanie okresowe (16.03.2022)
- Infolinia dla uchodźców szukających schronienia poza granicami Polski (18.03.2022)
- Program relokacji uchodźców pomógł już ponad 1000 osobom znaleźć schronienie w krajach Unii Europejskiej (8.04.2022)