11.12.2019 в Києві в рамках IV Національної правозахисної НеКонференції відбулась дискусія на тему «Чи існують загрози Україні з боку Китаю і як їх мінімізувати?». Захід був організований Фундацією «Відкритий Діалог» спільно з Українським Центром Вільного Гонконгу, правозахисною ініціативою Qaharman (Казахстан) та Правозахисним порядком денним. Модератором дискусії був правозахисник Максим Ситніков (Фундація «Відкритий Діалог»).
У своїй вступній промові головний координатор Українського Центру Вільного Гонконгу Артур Харитонов розповів про стратегії впливу Китаю на різні країни. За словами Харитонова, Україна входить до сфери економічних інтересів Китаю, а українські чиновники підпадають під вплив китайського уряду через корупцію. «Коли китайські чиновники зустрічаються з українськими політиками, ми маємо ситуацію з корупцією, подарунками, і задобренням української влади, яка дуже охоче на це йде», — сказав Харитонов. За його словами, саме через корупцію українська влада закриває очі на небезпеку, яку несе співпраця з китайським комуністичним режимом.
Харитонов виділив 4 основні рівні, на яких Китай втручається у внутрішні справи України: цифровий (контроль над інформацією і даними громадян), інфраструктурний (контроль над стратегічними об’єктами інфраструктури), інженерний (контроль над стратегічними виробництвами) і аграрний (контроль над українськими землями). «На кожному з цих рівнів Китай намагається акумулювати власну сферу впливу в Україні», — зазначає Харитонов.
Співзасновник казахстанської правозахисної ініціативи Qaharman Даніяр Хасенов розповів про масові протести в його країні проти китайської експансії. Протести жорстоко придушуються правоохоронними органами, а їхні учасники переслідуються за кримінальними статтями. Влада Казахстану іде на поступки Китаю у рішеннях щодо видачі біженців, які втекли з китайських таборів «перевиховання» в Сіньцзяні, де вони переслідуються за етнічною та релігійною приналежністю. Казахстанська влада також закриває очі на численні порушення на китайських інфраструктурних об’єктах у Казахстані, розповів Хасенов.
Казахстанський правозахисник пояснив, що, оскільки китайська влада не цікавиться станом прав людини при укладанні договорів про економічну співпрацю, корумпованим авторитарним режимам вигідно співпрацювати з Китаєм. Саме тому для суспільства є вкрай небезпечними непрозорі економічні домовленості влади з Китаєм.
Хасенов наголосив на небезпеці встановлення камер відеоспостереження китайського виробництва в Україні, адже аналогічне обладнання використовується в Казахстані для стеження за громадськими активістами. Китай став відомий виробництвом шпигунського софту, який використовується в тому числі в Україні, сказав Хасенов. За допомогою цього обладнання, на думку правозахисника, китайський уряд має змогу стежити за громадянами України, що може нести загрозу їхній безпеці.
У свою чергу Артур Харитонов застеріг, що китайський уряд на міжнародному рівні підтримує політику Росії по відношенню до України, а отже будівництво об’єктів інфраструктури стратегічного значення китайськими компаніями є небезпечним. За його словами, купівля китайськими компаніями українських заводів та фабрик несе загрозу національній безпеці України, особливо у випадку оборонної промисловості. Найбільш актуальною, на думку Харитонова, небезпекою для українського суспільства є можливе відкриття ринку землі для китайських інвесторів, адже, як показує досвід інших країн, вони можуть цією можливістю зловживати.
У ході дискусії також було обговорено роль китайських дипломатичних установ в Україні. Так координаторка міжнародної виставки картин китайських художників «Мистецтво Чжень Шань Жень» Олена Балакіна розповіла про тиск на неї з боку китайського посольства в Києві. За словами Балакіної, співробітники китайського посольства неодноразово намагались підкупити керівництво галерей, в яких відбувалась виставка. Артур Харитонов також поділився досвідом політичного тиску на нього та його організацію з боку посольства Китаю. «Китайське посольство вже не виконує функцію посольства, а відверто агентурну функцію» — додав Артур Харитонов.
Повна трансляція заходу доступна за посиланням.