Gorące tematy:

Ziarul de Gardă: Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko szefowej Fundacji Otwarty Dialog

Prokuratura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Spraw Specjalnych (PCCOCS) umorzyła śledztwo przeciwko Prezes Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyle Kozlovskiej. Informacja ta została potwierdzona przez Prokuratora Generalnego Republiki Mołdawii Alexandra Stoianoglo w wywiadzie dla NewsMaker.

Sprawa wszczęta przeciwko Lyudmyle Kozlovskiej jest jedną z 38 spraw o podłożu politycznym, co do których – jak oświadczył Prokurator Generalny Alexandr Stoianoglo – istnieją podejrzenia o nielegalne, nieuczciwe, selektywne i otwarte ściganie karne z powodów politycznych osób z Republiki Mołdawii, i zostanie zweryfikowana przez zespół inspekcyjny, powołany przy Prokuraturze Generalną (PG).

Alexandr Stoianoglo wspomniał w wywiadzie dla NM, że podczas weryfikacji okazało się, że „nie ma dowodów”, a prokuratorzy wyczerpali wszystkie możliwości ich zebrania.

Pod koniec grudnia 2018 r. w prasie pojawiły się informacje, że Prezes Fundacji Otwarty Dialog, Lyudmyla Kozlovska, została wezwana przez PCCOCS na przesłuchanie w ramach postępowania karnego, wszczętego na podstawie zarzutów o pranie brudnych pieniędzy przez zorganizowaną grupę przestępczą, szpiegostwo i nielegalne finansowanie partii politycznych lub kampanii wyborczych, niewłaściwe zarządzanie środkami finansowymi partii politycznych lub funduszami wyborczymi. Wcześniej władze opublikowały „tajne sprawozdanie” komisji parlamentarnej, której zadaniem było zbadanie „okoliczności ingerencji Fundacji Otwarty Dialog w politykę wewnętrzną Mołdawii”.

Najważniejsze dowody zgromadzone przez parlamentarną komisję śledczą, prowadzącą dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności ingerencji w politykę wewnętrzną Mołdawii Fundacji Otwarty Dialog, to kilka biletów lotniczych, kupionych dla liderów mołdawskich partii opozycyjnych i „dwa tysiące dolarów amerykańskich przekazanych spółce w Mołdawii, zarządzanej przez osoby powiązane z partią polityczną Platforma Godność i Prawda. To wystarczyło jednak, aby członkowie komisji stwierdzili, że najważniejsze partie opozycji pozaparlamentarnej w Kiszyniowie są „finansowane z podejrzanych źródeł”, zgromadzonych przez polską fundację.

Komisja śledcza ds. wyjaśnienia okoliczności ingerencji Fundacji Otwarty Dialog została powołana 4 października 2018 r. z inicjatywy Demokratów. Partia PD stwierdziła, że organizacja Lyudmyly Kozlovskiej „nieustannie niszczy wizerunek naszego państwa, klasy politycznej w Kiszyniowie, przed partnerami rozwojowymi, również dokonując nielegalnej ingerencji w mołdawską działalność polityczną”.

Źródło: zdg.md

Powiązane artykuły:

Czytaj również: