Gorące tematy:

Fundacja Otwarty Dialog przeciwko rosyjskiej propagandzie i jej wojskowej obecności we Włoszech

Fundacja Otwarty Dialog, wraz z piętnastoma innymi organizacjami pozarządowymi, zwróciła się do premiera Włoch Giuseppe Conte w sprawie dostarczenia (nieodpowiednich) leków z Moskwy na lotnisko wojskowe Pratica di Mare, a także w związku z obecnością transportu wojskowego i grupy wysokich oficerów Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, w celu zwalczenia pandemii #COVID19 (22 marca 2020 r.).

Rosja podlega sankcjom Unii Europejskiej za nielegalną okupację Krymu i Donbasu od marca 2014 r., dlatego też UE wciąż pozostaje celem rosyjskiej propagandy. Dlatego też organizacje i stowarzyszenia obrony praw człowieka z różnych państw wezwały premiera Włoch Giuseppe Conte do pilnego śledzenia poczynań Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej we Włoszech. Otwarte informowanie o szczegółach rosyjskiej operacji jest ważne nie tylko z punku widzenia bezpieczeństwa państwa członkowskiego NATO, ale ogólnie dla Włoch i wartości demokratycznych UE, o czym świadczą ostatnie wydarzenia. Cenzurując niezależne media i świadectwa nieudolności przywódców, rosyjski rząd wykazał się całkowitym brakiem operatywności i przejrzystości w walce z COVID-19. Co więcej, rosyjski minister obrony próbował podważyć wolność prasy we Włoszech, grożąc oraz zastraszając dziennikarzy gazety La Stampa, którzy opisali tę historię.

Sygnatariusze podkreślili, że biorąc pod uwagę mechanizmy polityczne i propagandowe wprowadzone przez Moskwę w celu podkopania projektu europejskiego, rosyjska obecność we Włoszech jest niepokojącym sygnałem. Dlatego też, w atmosferze solidarności i otwartości, które są niezbywalnymi wartościami dla Włoch i Unii Europejskiej, należy informować o sytuacji związanej z fizyczną obecnością rosyjskich żołnierzy w kraju, pod pretekstem kryzysu zdrowotnego.

Pobierz pełny tekst listu w języku włoskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.