Gorące tematy:

Akcje #PosiłekDlaLekarza i #WzywamyPosiłki łączą siły!

Dwie największe akcje, dostarczające darmowe posiłki służbie zdrowia, walczącej z epidemią koronawirusa – nasz #PosiłekDlaLekarza i #WzywamyPosiłki – łączą siły!

Zamknęliśmy pierwszy etap naszej kampanii.
Pozyskaliśmy ponad 650 000 złotych na pomoc polskim szpitalom i gastronomii. Zakończyliśmy rozliczenia z 269 restauracjami w całej Polsce, które dostarczyły posiłki do ponad 200 szpitali w Polsce.
Zbiórka prowadzona przez Posiłek dla Lekarza będzie kontynuowana na rzecz dalszego wsparcia małych przedsiębiorców biorących udział w akcji #WzywamyPosiłki.

W ostatnich dniach zakończyliśmy pierwszy etap naszej akcji. W tym czasie biorące w niej udział restauracje otrzymywały zwrot kosztów posiłków dostarczonych szpitalom do wysokości 800 zł tygodniowo. Zgodnie z obliczeniami na dzień 14 kwietnia br., pieniądze za udział w akcji otrzymało 269 restauracji na łączną kwotę 179 814,32 złotych. Pozyskaliśmy je dzięki ponad 11 544 darczyńcom, którzy zdecydowali wesprzeć naszą zbiórkę kwotą ponad 650 000,00 złotych na portalu Zrzutka.pl.

Skala ofiarności naszego społeczeństwa, jak i zainteresowania ze strony lokali gastronomicznych przerosły nasze oczekiwania. W praktyce wiązało się to z ogromnym wysiłkiem organizacyjnym, który nie byłby możliwy bez wsparcia wolontariuszy z całego kraju, a nawet zagranicy. Szczególnym wyzwaniem okazała się współpraca z sektorem gastronomicznym, księgowość akcji i rozliczenia, a także weryfikacja potrzeb poszczególnych szpitali i efektywne docieranie do pracowników służby zdrowia. Pomimo nazwy, akcja objęła swoim zasięgiem nie tylko lekarzy, lecz również pielęgniarki, ratowników medycznych, pacjentów, personel porządkowy i wiele innych osób zatrudnionych w ochronie zdrowia.

Zdając sobie sprawę ze skali dzisiejszych potrzeb, postanowiliśmy wesprzeć wyróżniającą się swoją skutecznością i sprawnością organizacyjną akcję #WzywamyPosiłki, która dostarczyła już ponad 70 000 posiłków dla polskich medyków walczących z epidemią koronawirusa. Patronat nad akcją objęła Naczelna Izba Lekarska, a jej partnerami strategicznymi są m.in. KFC, McDonald’s, IKEA, Pizza Hut czy Hortex działające na zasadach pro bono.

Bardzo się cieszymy z powodu nawiązania współpracy z #WzywamyPosiłki. Nasze akcje uzupełniają się w oczywisty sposób: #PosiłekDlaLekarza to jedna z najskuteczniejszych pod względem ilości pozyskanych środków (do dn.14 kwietnia pozyskaliśmy ponad 650 000 złotych) akcji pomocowych w walce z wirusem, a #WzywamyPosiłki to sieć wolontariuszy na poziomie regionalnym i sprawny mechanizm dystrybucji posiłków w całym kraju. Razem po prostu możemy więcej – stwierdza nasz kolega Marcin Mycielski z Fundacji Otwarty Dialog.

Od samego początku akcji #WzywamyPosiłki było dla nas jasne, że oprócz wsparcia dla personelu medycznegomusimy zorganizować wsparcie dla małego biznesu gastronomicznego. Dzięki obecności dużych partnerów strategicznych mamy gwarancję, że ogromna ilość posiłków, do końca trwania naszej akcji trafi do personelu medycznego zupełnie za darmo. Niestety mała gastronomia w obecnej sytuacji rynkowej nie jest w stanie długofalowo angażować się w pomoc, bo wielu z tych miejsc już dziś grozi bankructwo. Dlatego bardzo cieszymy się, że dzięki akcji Posiłek dla Lekarza możemy wreszcie dać wszystkim zainteresowanym osobom i firmom możliwość wsparcia tych lokalnych restauracji i firm, które tak licznie i intensywnie zaangażowały się w naszą akcję – mówią organizatorzy akcji #WzywamyPosiłki.

Obecnie, dzięki zaangażowaniu środków z naszej zbiórki, małe biznesy gastronomiczne które zaangażowały się w pomoc służbie zdrowia w ramach akcji #WzywamyPosiłki, będą mogły otrzymać częściowy zwrot kosztów. Będą mogli dołączyć do nich także restauratorzy działający dotąd w ramach akcji #PosiłekDlaLekarza. Całość zebranej kwoty zostanie podzielona pomiędzy wszystkich partnerów (poza działającymi pro bono) proporcjonalnie do ilości przekazanych posiłków po zakończeniu akcji. Do 2,5% środków zebranych do 14 kwietnia może zostać przeznaczonych na koszty obsługi administracyjnej (księgowość, rozliczenia) i promocji akcji. Szczegółowe zasady weryfikacji i przyjmowania nowych partnerów oraz mechanizm rozliczeń przedstawi opracowany przez organizatorów akcji regulamin. Operatorem rozliczeniowym akcji jest Fundacja Otwarty Dialog.

Jednocześnie wszyscy Partnerzy Strategiczni akcji #WzywamyPosiłki, wśród których znajdują się między innymi KFC, McDonald’s, IKEA, Pizza Hut czy Hortex, swoją pomoc będą przekazywać nadal w formule pro bono. Środki ze zbiórki finansowej nie będą trafiać do tych podmiotów.

Dalsza zbiórka będzie prowadzona w celu wsparcia akcji #WzywamyPosiłki – nadal liczymy na Wasze wsparcie.

* * *

Inicjatywa #WzywamyPosiłki zrodziła się z chęci okazania wdzięczności i wsparcia pracownikom służby zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. Od momentu startu dostarczono już ponad 70 000 posiłków. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska. #WzywamyPosiłki łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Organizatorzy weryfikują stan zapotrzebowania na żywność i napoje w poszczególnych placówkach i wysyłają posiłki tam, gdzie rzeczywiście są one potrzebne. Dostawy obejmują ponad 70 szpitali, stacji pogotowia i laboratoriów diagnostycznych – codziennie dołączają kolejne miejsca. W gronie partnerów akcji jest ponad sto dużych i małych firm z całej Polski. W nagłośnieniu wszystkich działań pomaga Facebook, który także został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Inicjatywa #PosiłekDlaLekarza powstała 15 marca 2020 r. W ciągu dwóch pierwszych tygodni trwania akcji zgłosiło się do niej ok. 800 lokali gastronomicznych, z których ostatecznie ponad 265 wzięło w niej udział, dostarczając posiłki do przeszło 200 szpitali i innych placówek medycznych w całej Polsce. Na ten cel organizatorom zbiórki udało się pozyskać (do dn. 14 kwietnia) ponad 650 tysięcy złotych od przeszło 11 500 darczyńców. Inicjatywę powołały do życia Spontaniczny Sztab Obywatelski, Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i Niskie Składki.

Kontakt dla mediów:
[email protected]

Kontakt dla restauratorów:
[email protected]

Kontakt dla szpitali/pracowników służby zdrowia:
[email protected]

Czytaj także: