Gorące tematy:

Akcja #PosiłekDlaLekarza zmienia model działania

Akcja #PosiłekDlaLekarza okazała się sukcesem, który przerósł nasze oczekiwania. Spontaniczny pomysł sprzed dwóch tygodni wystrzelił w kosmos i zaowocował przeszło 500 lokalami gastronomicznymi z całej Polski, które zgłosiły się do udziału w akcji. Niemal od razu wskoczyliśmy też na pułap kilkuset tysięcy złotych darowizn i do chwili obecnej pozyskaliśmy prawie 600 000.00 złotych. Posiłki były dostarczane do ponad stu szpitali w całym kraju. To są ogromne liczby! Wasza solidarność jest fantastyczna, ale rodzi też wyzwania organizacyjne.

Nasze pierwotne założenia o tygodniowym ryczałcie w wysokości 800 zł na restaurację zweryfikowała rzeczywistość. Taki model działania, przy braku funduszy na administrację i zaangażowaniu wolontariuszy z kilku organizacji stojących za PDL, przy tysiącach zgłoszeń ze strony sektora gastronomicznego i placówek medycznych, jest nie do utrzymania. Weryfikowanie poprawności nadsyłanych do rozliczenia przez restauracje dokumentów, wskazywanie ich (niestety licznych) braków, realizacja przelewów, odpisywanie na Wasze maile i telefony itd. itp. jest bardzo czasochłonne. Dodatkowo, z powodu licznych zgłoszeń, zaczęliśmy bezpośrednio kojarzyć ze sobą hurtowników i odbiorców żywności – rynek jest obecnie zalany podażą bezpłatnego jedzenia o długim terminie przydatności do spożycia. Wyzwaniem jest jego dystrybucja.

Nasze zasoby, uczciwie przyznając, zwyczajnie na to wszystko nie pozwalają. Tak, ogarniamy mimo wszystko, ale nie tak szybko i sprawnie jakbyśmy wszyscy sobie tego życzyli.

Dlatego musieliśmy zakończyć realizację akcji w dotychczasowej postaci, o czym pisaliśmy tydzień temu!

W związku z tym podjęliśmy pewne decyzje i obecna sytuacja jest następująca:

  1. Akcja w dotychczasowej formule jest wstrzymana! Nie przesyłajcie nam nowych dokumentów do rozliczenia, jeśli nie byliście z nami umówieni wcześniej. Nie ma możliwości dołączenia teraz, ani jutro. Jeśli chcesz nas dalej wspierać – przejdź proszę do punktów 4 i 5.
  2. Kończymy rozliczanie pierwszego tygodnia akcji, wyjaśniając ostatnie braki formalne w dokumentach (paragonach, rachunkach, fakturach, oświadczeniach). Większość z Was otrzymała już przelewy, w pierwszej kolejności byli to ci, których rachunki nie budziły wątpliwości. Zapewniamy, że wszyscy z Was, którzy dostarczą poprawne dokumenty, dostaną wkrótce obiecane przelewy.
  3. Indywidualnie wyjaśniamy sytuację z tymi z Was, którzy “z rozpędu” wzięli udział w akcji na dotychczasowych zasadach w jej drugim tygodniu (od 22/23 do 29 marca). Ale raz jeszcze podkreślamy – nowych, nieoczekiwanych rozliczeń nie przyjmujemy!
  4. Jesteśmy na etapie zaawansowanych negocjacji z innymi partnerami, w tym akcją o profilu podobnym do naszej, ale z dużo większymi możliwościami organizacyjnymi. W najbliższych dniach podamy do Waszej (i publicznej) wiadomości wszystkie szczegóły. Nowy partner PDL przejmie na siebie w pełni obsługę zarówno restauratorów, jak i medyków. Ale wymaga to jeszcze różnych ustaleń i przygotowań. Uśmiechamy się do Was o cierpliwość 🙂 Staramy się, by nastąpiło to jak najszybciej.
  5. Wszyscy restauratorzy gotowi dalej działać na rzecz pomocy polskim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i innym pracownikom służby zdrowia mogą robić to dalej na zasadach pro bono. Zaprosimy Was wkrótce do udziału w nowej odsłonie naszej akcji.
  6. Nie mamy możliwości odpisywać każdemu, ale czytamy Wasze wiadomości. W ważnych sprawach indywidualnych, przede wszystkim rozliczeniowych, będziemy odzywać się do Was w pierwszej kolejności. Pracujemy nad tym także przez zakończony właśnie weekend.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół #PosiłekDlaLekarza

Czytaj także: