Gorące tematy:

Mukhtar Dzhakishev, kazachstański więzień polityczny i ofiara tortur, został zwolniony z więzienia

W dniu 19 marca 2020 r. zwolniono z więzienia kazachstańskiego więźnia politycznego i ofiarę tortur, Mukhtara Dzhakisheva. 3 marca 2020 r. sąd w Semeju (Kazachstan) orzekł o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia i oddaniu skazanego pod dozór kuratora. Decyzja ta była zaskoczeniem, ponieważ wszystkie poprzednie wnioski o przedterminowe zwolnienie zostały odrzucone. W ciągu ostatniej dekady Dzhakishevowi odmówiono prawa do uczciwego i publicznego procesu sądowego, prawa do obrony, prawa do humanitarnego traktowania, a obserwatorzy międzynarodowi donosili o pogorszeniu stanu jego zdrowia.

Dzhakishev, choć nie znajduje się już za kratkami, nie uchronił się przed represjami ze strony państwa. Podobnie jak w innych przypadkach, powszechną praktyką stało się kontynuowanie przez władze działań odwetowych wobec byłych więźniów politycznych, głównie poprzez ograniczanie ich możliwości swobodnego podróżowania, otwierania rachunków bankowych czy znalezienia pracy. Sąd odmówił Dzhakishevowi możliwości wyjazdu za granicę i nałożył na niego karę pieniężną w wysokości 99 mld tenge (około 228,965 mln euro). Dzhakishev nie otrzymał też odpowiedniej opieki medycznej ani odszkodowania za to, że został poddany torturom (czego domagała się społeczność międzynarodowa).

Uwolnienie Dzhakisheva dowodzi, że presja ze strony społeczności międzynarodowej jest skutecznym instrumentem w naszej wspólnej walce o prawa człowieka. Jednak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, począwszy od domagania się sprawiedliwości w sprawie niedawnego zabójstwa bloggera i działacza Dulata Agadila, a skończywszy na uwolnieniu wszystkich 15 pozostałych więźniów politycznych. Będziemy kontynuować nasze wspólne wysiłki na rzecz wywarcia nacisku na Kazachstan, aby zastosował się on do pilnej rezolucji Parlamentu Europejskiego z dn. 14 marca 2019 r. oraz do komunikatów ONZ dotyczących pozbawienia osób wolności na tle politycznym i ograniczenia wolności zgromadzeń.

My, przedstawiciele ODF, jesteśmy szczególnie wdzięczni tym wszystkim parlamentarzystom europejskim, działaczom w terenie i międzynarodowym organizacjom pozarządowym, którzy przyłączają się do walki o uwolnienie więźniów politycznych w Kazachstanie.

Czytaj także: