Gorące tematy:

Bolat Atabayev potrzebuje pomocy!

Znany kazachski reżyser i działacz społeczny Bolat Atabayev znalazł się w trudnej sytuacji w szpitalu w Monachium. Atabayev od wielu lat cierpi na cukrzycę, a w ostatnim czasie zaostrzyła się niewydolność jego nerek. Od początku lutego reżyser przeszedł kilka kosztownych zabiegów. Jego stan jest nadal krytyczny, potrzebna jest pomoc finansowa, aby zapłacić za drogie leczenie i rehabilitację. 

Bolat Atabayev jest jedną z najwybitniejszych osobistości współczesnego Kazachstanu. W 2011 r. publicznie poparł protestujących w Zhanaozen, za co został oskarżony przez władze Kazachstanu o podżeganie do nienawiści i w rezultacie aresztowany. W areszcie zdrowie reżysera było poważnie zagrożone. Następnie, pod naciskiem społeczności międzynarodowej, Atabayev został uwolniony, jednak był zmuszony do opuszczenia Kazachstanu i przeprowadzki do Niemiec.

W 2012 roku Bolat Atabayev otrzymał Medal Goethego za zasługi dla rozwoju stosunków między teatrami Kazachstanu i Niemiec. 

W jednym z wywiadów w 2014 roku Atabayev powiedział:

– Nasi ludzie milczą, bo się boją. Sam przez długi czas byłem skrępowany strachem: siedziałem tylko przed telewizorem i czekałem. A potem zacząłem mówić publicznie. Prawda potrzebuje człowieka, który ją wypowie. W przeciwnym razie umrze. Dobrowolnie przyjąłem rolę niezadowolonego, nieprzyjemnego, niewygodnego. Jestem już w tym wieku, w którym można się nie bać. Uformowałem się jako człowiek, jako reżyser. Jeśli trzeba umrzeć – umrę. Jaka różnica, gdzie żyć – tutaj czy tam? 

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce na leczenie Bolata Atabayeva